Tgrt Haber

Nafile oruca en geç imsak vaktine kadar niyet edilmelidir

Editör: Selçuk Hoş / Kaynak: TGRT Haber
16 Nisan 2024 07:52 - Güncelleme : 16 Nisan 2024 08:03
Nafile oruca en geç imsak vaktine kadar niyet edilmelidir

Nafile oruç tutmak isteyenlerin niyetlerini imsak vaktine kadar yapmaları gerekiyor. Bu niyet orucun geçerliliği için önemli bir adım. İşte detaylar...

Nafile oruçlar, Ramazan dışında tutulan isteğe bağlı oruçlardır. Ancak bu oruçların da belirli kuralları ve niyet zamanı bulunmaktadır. Özellikle imsak vaktine kadar niyet etme şartı, nafile oruçların geçerliliği için hayati bir öneme sahiptir. Detaylar haberimizde!

NAFİLE ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Kaza, keffaret ve adak oruçları için gün batımından imsak vaktine kadar niyet edilmelidir. Niyet ederken, hangi tür oruca niyet edildiği belirtilmelidir.

Nafile oruca en geç imsak vaktine kadar niyet edilmelidir - 1. Resim

NAFİLE ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Şafiî mezhebine göre, nafile oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmediği takdirde o günün orucu geçerli sayılmaz. Ancak diğer mezheplere göre, nafile oruçlar için imsak vaktine kadar niyet edilebilir.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...