Tgrt Haber
Teknoloji - Teknoloji
6 saat 34 dakika önce

Spotify, yüksek fiyatlı Deluxe abonelik seçeneği ile Hi-Fi ses sunacak

Spotify CEO'su Daniel Ek platform için yaklaşık 17-18 dolarlık daha yüksek kaliteli ses ve ek avantajlar sunan bir Deluxe planın yolda olduğunu doğruladı. Peki yeni Spotify Deluxe fiyatı ne kadar olacak?
Teknoloji - Teknoloji
7 saat 25 dakika önce

AMD Ryzen 9000 serisi işlemcilerin çıkış tarihi bir başka bahara kaldı

AMD, Computex 2024'te tanıttığı Ryzen 9000 serisi işlemcilerin çıkış tarihini erteledi. Şirket, kullanıcılarına en yüksek kaliteyi sunmak için ilk üretim birimlerini geri çağırıp yeni birimlerle değiştirdiğini belirtti. Peki AMD Ryzen 9000 işlemciler ne zaman çıkacak?
Teknoloji - Teknoloji
7 saat 51 dakika önce

One UI 7 ile iPhone kilit ekranı özellikleri Samsung telefonlara geliyor

Samsung, yaklaşan One UI 7 güncellemesi ile iPhone kilit ekranı bölümündeki Dinamik Ada ve Canlı Etkinlikler özelliklerinin kendi versiyonunu sunmayı planlıyor. Bu güncellemenin beta sürümünün ise temmuz sonu veya ağustos başında yayınlanması bekleniyor.
Teknoloji - Teknoloji
9 saat 40 dakika önce

NASA duyurdu: Uzaya ilk kez 4K video yayını gerçekleştirildi!

İlerleyen yıllarda uzay görevleri için çok yararlı olabilecek lazer iletişim teknolojisi üzerinde çalışan NASA, deneyler kapsamında bir uçaktan Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) 4K video yayını gerçekleştirmeyi başardı.
 - Türkiye'den 'yağlı güreş' teklifi gelmişti
10 saat 20 dakika önce

Elon Musk - Mark Zuckerberg kafes dövüşü tekrar gündemde! Türkiye'den de davet gelmişti

Elon Musk, bir yıl aradan sonra Mark Zuckerberg'i yeniden kafes dövüşüne davet etti. İki lider geçen sene bir araya gelmeyi denemiş ancak bu karşılaşma yapılmamıştı. Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Mustafa Varank da Zuckerberg ile Musk'ı yağlı güreşe davet etmişti.
Teknoloji - Teknoloji
11 saat 8 dakika önce

Apple'dan şaşırtan hamle: 'Apple Maps' uygulaması iPhone'dan sonra webden erişime açıldı

Apple, uygulama ve hizmetlerini kendi cihazları dışındaki cihazlarda sunma konusunda pek cömert değil. Ancak geçtiğimiz günlerde şaşırtan bir hamle yaparak "Apple Maps" uygulamasını web tarayıcıları üzerinden erişime açarak tüm platformlarda kullanılabilir hale getirdi.
 - Yakıt maliyetini azalttılar
11 saat 35 dakika önce

Gençlerden kuryeleri rahatlatacak proje! Elektrikli motor ürettiler, akaryakıt maliyetini azalttılar

Rizeli gençler kuryelerin maliyetini azaltacak elektrikli motor projesi geliştirdi. Batarya teknolojisini güncelleyen gençler elektrikli motor ile birleştirdi. Testlerin başarılı geçmesi sonucunda motosikletin aylık yakıt maliyetini azalttığı görüldü.
Teknoloji - Teknoloji
11 saat 44 dakika önce

James Webb Teleskobu ilk kez başardı! Doğrudan görüntülenen ilk ötegezegeni keşfetti: Süper Jüpiter

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, "Eps Ind Ab" isimli yeni bir gaz devi ötegezegen keşfetti ve bu, teleskop tarafından doğrudan görüntülenen ilk ötegezegen oldu. Eps Ind Ab, Dünya'dan sadece 12 ışık yılı uzaklıkta yer alan turuncu bir cüce yıldız olan Epsilon Indi A'nın yörüngesinde dönen soğuk bir "süper Jüpiter" olarak tanımlanıyor.
Teknoloji - Teknoloji
12 saat 24 dakika önce

Xiaomi SU7 Ultra, 2025'te satışa çıkacak: Şirket CEO'sundan fiyat açıklaması geldi

Xiaomi, ilk elektrikli aracı SU7'nin performans odaklı versiyonu olan SU7 Ultra'yı 2025'in ilk yarısında piyasaya süreceğini açıkladı. Xiaomi CEO'suna göre SU7 Ultra, güçlü üçlü motorları ve yüksek hız kapasitesiyle standart SU7'den "biraz daha pahalı" olacak.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 17:40

Türk girişimciler, "yeşil buhar" sistemi ile karbon salımına savaş açtı

Kocaeli'deki bir teknoloji firması, TÜBİTAK AR-GE ve Bilişim Vadisi Kuluçka Destek Programı desteğiyle geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan sıfır karbon ayak izine sahip "yeşil buhar üretim sistemi" ile endüstriyel tesislerin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 17:18

Elon Musk Gazze için düğmeye bastı: Starlink bir hastane için aktifleştirildi

Tesla, SpaceX gibi şirketlerin öncüsü Elon Musk, Starlink’in Gazze’de bir hastanede aktif olarak kullanılmaya başlandığını duyurdu. Starlink’in BAE’nin desteğiyle kurulan bir sahra hastanesinde kullanılacağı aktarıldı. İsrail'in şehrin alt yapısı ve internet ağlarını hedef alması sonrası yüzlerce kullanıcı sosyal medyada insani yardım koordinasyonu için Starlink uydu sisteminin devreye girmesini istemişti.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 16:40

60 milyon yıllık gizem... Grönland ve Kanada arasında yeni bir kıta keşfedildi

Bilim insanları, Kanada ve Grönland arasındaki Davis Boğazı'nın derinliklerinde, 60 milyon yıl önce oluşan kayıp bir proto-mikrokıta keşfetti. Yeni bulunan bu kara parçasının, Grönland ve Kuzey Amerika arasında gerçekleşen uzun süreli riftleşme ve deniz tabanı yayılması yoluyla oluştuğu açıklandı.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 15:53

Meta, en büyük ve gelişmiş yapay zeka modelini tanıttı: Llama 3.1 405B

Meta, OpenAI ve Anthropic'in modellerini geride bıraktığını iddia ettiği, şimdiye kadarki en büyük açık kaynaklı yapay zeka modeli Llama 3.1'i piyasaya sürdü. Mark Zuckerberg'e göre Meta AI, bu yıl bitmeden ChatGPT'yi geride bırakacak.
 - Hadsiz Yunan bakanı hayal kırıklığına uğratacak
24 Temmuz 2024 - 15:36

F35 savaş uçaklarının 873 kusuru ortaya çıktı! Yunan bakanı hayal kırıklığına uğratacak kazalar

Yunanistan Sağlık Bakanı’nın Türkiye’yi hadsiz şekilde tehdit etti. ‘Bir gece ansızın F35’lerle Ankara’ya geliriz’ ifadesini kullanan Yunan bakanın güvencesi olan F35’lerin detaylarını sizler için araştırdık. Henüz Yunanistan envanterinde bulunmayan F35 savaş uçaklarının bugüne kadar toplamda 873 adet hatası olduğu ve defalarca kırım - kazaya uğradığı ortaya çıktı.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 15:10

Araştırmacılar, havadan su toplayan cihaz geliştirdi! Kuraklığa çözüm olabilir

Utah Üniversitesi araştırmacıları, higroskopik malzemeler kullanarak suyu havadan verimli bir şekilde toplayabilen bir atmosferik su hasadı cihazı geliştirdi. Cihaz, özellikle kurak bölgelerde temiz içme suyu sağlamada potansiyel bir çözüm olarak görülüyor.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 14:29

İstanbul'un trafik sorununu, Türk öğrencilerin geliştirdiği yapay zeka uygulaması çözecek

Trafik yoğunluğu giderek artan bir problem haline gelirken, sürücüler tarafından yapılan şerit ihlalleri ve trafikte yaşanan aksaklıklar hem trafikteki sürücülerin güvenliğini tehlikeye atıyor hem de trafik akışını olumsuz yönde etkiliyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi, trafik yoğunluğunu azaltmak ve şerit ihlallerini önlemek amacıyla yapay zeka destekli bir proje geliştirdi.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 13:53

WhatsApp'ın yeni yapay zeka özellikleri duyuruldu: "Beni astronot olarak resmet"

WhatsApp, Meta AI'ın yeni yapay zeka özellikleriyle fotoğraf düzenleme ve kişiselleştirilmiş görüntüler oluşturma gibi işlevleri kullanıma sundu. Ayrıca Meta AI artık 20'den fazla ülkede kullanılabiliyor ve 6 yeni dil desteği eklendi.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 11:59

Apple, iOS 18 beta 4 güncellemesini yayınladı: Gizli Klasör'de büyük bir yenilik var

Apple, iOS 18 beta 4 güncellemesini geliştiricilere sundu. Yeni sürümde performans ve kararlılık iyileştirmeleri yapılırken, Gizli Klasör kısmı da güncellendi. Bu kısım artık karartılmış bir tasarıma ev sahipliği yapıyor.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 11:24

Savunma Sanayii alanında yepyeni bir ürün! Yakıt transfer sistemi devreye giriyor

Altınay Savunma Teknolojileri, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Donanması’na kritik teknolojiler sağlamaya devam ediyor. İstif Sınıfı gemiler için geliştirilen yenilikçi çözümler ile Kuş kapanı sisteminin ardından JP-5 Yakıt Transfer ve Servis Sistemi de yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracak. Müttefik ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda, ihracat potansiyeline de önemli bir katkı sağlayacak.
Teknoloji - Teknoloji
24 Temmuz 2024 - 11:22

Türkiye'nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi devrede! Türkçe büyük dil modeli geliyor

Türkiye'nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi (UYZS) 2024-2025 dönemi için uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, UYZS'nin 71 eylemden oluştuğunu ve Türkçe büyük dil modeli geliştirme, yapay zeka ekosistemini geliştirme gibi hedefler içerdiğini belirtti.
Sona Git