Tgrt Haber

2 ülke duyurdu! Kuzey Kore'den balistik füze provokasyonu

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
18 Mart 2024 06:02 - Güncelleme : 18 Mart 2024 06:07
2 ülke duyurdu! Kuzey Kore'den balistik füze provokasyonu

Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin Japonya Denizi (Doğu Denizi)'ne 3 balistik füze fırlattığını duyurdu. Füze atışları bölgede gerginliği tırmandırırken, uluslararası toplumdan da tepki çekti.

Kuzey Kore, Asya'daki gerginliği tırmandırmaya devam ediyor. Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlattığını duyurdu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin yerel saatle 07.44-08.22 arasında Japon Denizi yönüne üç balistik füze fırlattığı belirtildi.

Açıklamada, başkent Pyongyang yakınlarından fırlatılan füzelerin yaklaşık 300 kilometre mesafe katederek Japon Denizi'ne düştüğü bildirildi.

“AÇIK PROVOKASYON”

Denemelerin şiddetle kınandığı açıklamada, "açık bir provokasyon" olarak nitelendirilen füzelerin "Kore Yarımadası'nda barışı ve istikrarı ciddi şekilde tehdit ettiği" kaydedildi. Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füzelerinin azami 50 kilometre irtifaya ulaşabildiği ve Japon ulusal münhasır bölgesi dışına düştüğünü açıkladı.

2 ülke duyurdu! Kuzey Kore'den balistik füze provokasyonu - 1. Resim

“BARIŞ VE GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR”

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, meclis oturumundaki konuşmasında sert tepki gösterdiği füze denemelerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Denemeleri "kabul edilemez" şeklinde niteleyen Başbakan Kişida, "Şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kore'nin bir dizi eylemi ülkemizin, bölgemizin ve uluslararası toplumun barış ve güvenliğini tehdit ediyor" dedi.

Füzelerin düştüğü bölgede seyreden deniz ve hava unsurlarında hasar tespit edilmediği bildirildi.

Denemelerin, Seul'de 18-20 Mart'ta düzenlenecek ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da katılacağı "Gelecek Nesiller için Demokrasi" zirvesi öncesi gerçekleşmesi dikkati çekti.

Kuzey Kore, en son 14 Şubat'ta, ülkenin doğu kıyısından yeni tip "Padasuri-6" karadan denize seyir füzesini fırlatmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...