Tgrt Haber

ABD Irak'ta kalacak mı? Kalıcı güvenlik mutabakatı sağlandı!

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Nisan 2024 23:45 - Güncelleme : 09 Nisan 2024 23:58
ABD Irak'ta kalacak mı? Kalıcı güvenlik mutabakatı sağlandı!

Irak askeri yönetimi tarafından bölgedeki güvenlik üzerine ABD ile anlaşma sağlandığı belirtildi. Yetkililer, “ABD ile kalıcı bir güvenlik ortaklığı kurma konusunda mutabakat sağlandı” dedi.

Irak, ülkedeki ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin görevini sonlandırmak için oluşturulan ikili komitenin ABD ile kalıcı bir güvenlik ortaklığı kurma konusunda mutabakata sağlandığını duyurdu.

“MUTABAKAT SAĞLANDI”

ABD ve Irak arasında ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin görevini sonlandırmak için oluşturulan Irak Yüksek Askeri Komitesi, ABD ile kalıcı bir güvenlik ortaklığı kurma konusunda mutabakata sağlandığını duyurdu.

ABD Irak'ta kalacak mı? Kalıcı güvenlik mutabakatı sağlandı! - 1. Resim

ASKERİ YETKİLİ AÇIKLADI

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sözcüsü Tümgeneral Yahya yaptığı yazılı açıklamada, Irak Yüksek Askeri Komitesi, Uluslararası Koalisyonun Irak'taki misyonunun sona erdirilmesiyle ilgilenen Irak'taki Uluslararası Koalisyon Yüksek Askeri Komitesi ile başkent Bağdat'ta bir toplantı gerçekleştirdiğini belirterek, “Toplantıda, alt komitelerin Ocak 2024'te göreve başlamasından bu yana yaptığı çalışmaları ele alınarak, terör örgütü DEAŞ tehdidi, mevcut güvenlik durumu ve Irak güvenlik güçlerinin yetenekleri değerlendirildi” ifadelerine yer verdi.

DEAŞ’A KARŞI İŞBİRLİĞİ

Komitenin Irak güvenlik güçlerinin terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele olanağının olduğu konusunda mutabık olduklarını belirten Resul, “Alt komiteler, Irak'taki uluslararası koalisyonun Irak ile ABD arasında ikili güvenlik ortaklığı kurulmasına geçişine ilişkin takvime ilişkin karar alınması amacıyla Yüksek Askeri Komite'ye değerlendirmelerde bulunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...