Tgrt Haber

ABD Rusya tehdidine karşı el artırdı: İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: The Telegraph
27 Ocak 2024 12:47 - Güncelleme : 27 Ocak 2024 12:59
ABD Rusya tehdidine karşı el artırdı: İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek
rusya,abd,ingiltere,nükleer

ABD, Rusya'ya karşı önlem için harekete geçti. Pentagon belgelerinde, 15 yılın ardından ilk kez İngiltere'ye nükleer silah yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Ukrayna'yı işgal girişimini yaklaşık 2 senedir sürdüren Rusya'ya karşı harekete geçen Avrupa ülkelerine ABD de eklendi. ABD'nin Rusya tehdidine karşı 15 yıl sonra ilk kez İngiltere'ye nükleer silah yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı. Üstelik silahın Hiroşima bombasının 3 katı gücünde olduğu anlaşıldı. 

The Telegraph gazetesinin ulaştığı Pentagon belgelerine göre, İngiltere Suffolk'taki RAF Lakenheath'ta yeni bir tesis için yapılan tedarik sözleşmelerinin detaylarında ABD'nin nükleer savaş başlığı yerleştirme niyeti yer aldı.

Gizliliği kaldırılmış belgelerde, en son Soğuk Savaş esnasında nükleer silahların konuşlandırıldığı RAF Lakenheath'a 'yakın zamanda' gerçekleştirilecek bir 'nükleer misyon' planları bulunuyor.

HİROŞİMA'YA ATILANDAN 3 KAT DAHA GÜÇLÜ

Belgeler, Pentagon'un üs için askeri personeli 'yüksek değerli varlıklara' yönelik saldırılardan korumak üzere tasarlanmış balistik kalkanlar dahil birçok yeni ekipman siparişini içeriyor. Görevli Amerikan güçleri için bir barınma tesisinin inşasına ise Haziran ayında başlanacağı belirtiliyor.

ABD Rusya tehdidine karşı el artırdı: İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek

RAF Lakenheath'ın, 1945'te Hiroşima'ya atılan atom silahının üç katından daha fazla bir güç olan 50 kilotona kadar değişken bir verime sahip B61-12 yerçekimi bombalarına ev sahipliği yapması bekleniyor.

ABD'NİN 'KEFALET YATAKHANESİ'

Pentagon, belgelerdeki gizliliğin kaldırılmasından önce ABD'nin F-35 savaş uçakları tarafından konuşlandırılabilecek taktik nükleer silahları barındırmasına olanak sağlayacak yeni bir "kefalet yatakhanesi" planlandığı yönündeki spekülasyonlar hakkında yorum yapmayı reddetmişti. 'Kefalet' terimi ise Pentagon tarafından nükleer silahların kullanılmadıkları zamanlarda güvende tutulması ihtiyacını ifade etmek için kullanılıyor.

ABD Rusya tehdidine karşı el artırdı: İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek

2008 yılında Rusya tehdidinin azaldığını belirten ABD, İngiltere'de konuşlu nükleer füzeleri kaldırmıştı. Fakat Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi ve NATO'ya kafa tutması tüm dengeleri değiştirdi. NATO ülkeleri, şimdilerde vatandaşlarını Rusya ile savaşa hazır olmaları konusunda uyarılarda bulunuyorlar. 

ABD Deniz Kuvvetleri Bakanı Carlos Del Toro da İngiltere'yi silahlı kuvvetlerinin büyüklüğünü "yeniden değerlendirmeye" çağırdı.

RUSYA'DAN KARŞILIK GECİKMEDİ

ABD'nin 15 yılın ardından İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek olmasına Rusya'dan ise tepki gecikmedi. Rusya, ABD silahlarının İngiltere'ye yerleştirilmesinin 'tırmanma' olarak görüleceğini, 'telafi edici karşı önlemlerle' karşılanacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Moskova'nın ABD nükleer silahlarının İngiliz topraklarına geri dönmesine "karşı önlemlerle" cevap vereceğini söyledi.

ABD Rusya tehdidine karşı el artırdı: İngiltere'ye nükleer silah yerleştirecek

Zaharova, "Eğer böyle bir adım atılırsa, bunu bir tırmanma olarak göreceğiz; tüm nükleer silahların Avrupa ülkelerinden çekilmesi gibi acil bir meseleyi ele almanın tam tersi bir yöne doğru işleri götürecek bir tırmanma adımı olarak göreceğiz" dedi ve ekledi:

"ABD ve NATO'nun Rusya'yı 'stratejik yenilgiye' uğratmak için açıkça çatışmacı bir rotaya girmesi bağlamında, bu uygulama ve gelişimi bizi ülkemizin ve müttefiklerinin güvenlik çıkarlarını güvenilir bir şekilde korumak için tasarlanmış telafi edici karşı tedbirler almaya zorlamaktadır."

Kaynak: The Telegraph
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...