Tgrt Haber

ABD'den 'Gazze'de esir takası' açıklaması: Anlaşma hiç olmadığı kadar yakın

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
19 Kasım 2023 21:45 - Güncelleme : 19 Kasım 2023 21:58
ABD'den 'Gazze'de esir takası' açıklaması: Anlaşma hiç olmadığı kadar yakın
israil,abd,gazze

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Jon Finer, İsrail ve Filistin arasında devam eden esir takasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Müzakerelerde anlaşmazlıkların azaldığını belirten Finer, "Son günlerde, buna son saatlerde dahil olmak üzere önemli ilerlemeler kaydedildi" dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik katliama yol açan saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlinin sayısı 13 bini geçti. İsrail'in savaş suçuna yol açan saldırılarına karşı tüm dünyadan ateşkes çağrıları yükselirken Katar arabuluculuğunda müzakereler de devam ediyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Jon Finer, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, müzakerelerin 'çok hassas bir aşamada' olduğunu belirtti.

"ANLAŞMA HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKIN"

Müzakerelerde anlaşmazlıkların azaldığını ve bazı konularda uzlaşı sağlandığını aktaran "Son günlerde, buna son saatlerde dahil olmak üzere önemli ilerlemeler kaydedildi" dedi.

Finer, anlaşmanın henüz tamamlanmadığına dikkat çekerek, müzakerelerin haftalar önce başlamasından bu yana taraflar arasında bir anlaşmanın sağlanmasına hiç olunmadığı kadar yakın olunduğunu ifade etti.

"ÖNEMLİ SAYIDA ABD'Lİ ESİR TUTULDUĞUNA İNANIYORUZ"

Yetkililerin gece gündüz söz konusu anlaşmanın sağlanması için çalıştığını vurgulayan Finer, anlaşmanın ABD Başkanı Joe Biden için bir öncelik olmaya devam ettiğini söyledi.

Gazze Şeridi’nde kaç ABD’li esir olduğuna dair net sayıya sahip olmadıklarını aktaran Finer, "Bu konudaki zorluklardan biri de ABD olarak Gazze’de sahada olmamamız. Hamas ile doğrudan temas halinde değiliz. Bunu sadece aracılar vasıtasıyla yapıyoruz. Bu nedenle hala hayatta olan esirler de dahil olmak üzere esirlerin tam sayısına sahip değiliz. Önemli sayıda ABD’linin esir tutulduğuna inanıyoruz" dedi.

KATAR'DAN ESİR TAKASI İÇİN AÇIKLAMA 

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani yaptığı açıklamada, esir takası hakkında devam eden müzakerelere dair yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse bu aşamada takıldığımız noktalar daha çok pratik ve lojistik konular, anlaşmanın özünü temsil eden şeyler değil" ifadelerini kullandı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...