Tgrt Haber

ABD'den İsrail'e 'alternatif yöntemler' önerisi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
13 May 2024 09:16 - Güncelleme : 13 May 2024 09:29
ABD'den İsrail'e 'alternatif yöntemler' önerisi

ABD ve İsrail, Refah konusunda anlaşma sağlayamadı. ABD, İsrail'in Refah'a düzenlemeyi planladığı kara saldırısıyle ilgili endişelerini yeniden iletti. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrailli mevkidaşıyla görüştü. İsrail'in Refah'a saldırı konusundaki keskin kararı nedeniyle iki ülke arasında anlaşma sağlanamazken ABD bir kez daha kara saldırısı hakkındaki ciddi endişelerini dile getirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sullivan, İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Sullivan ile Hanegbi, hem Gazze'deki son durumu hem de Refah'a yönelik İsrail tehdidini ele aldı.

Sullivan, 7 Ekim'deki Hamas saldırılarını unutmadıklarını ve Hamas'la mücadelesinde İsrail'e verdikleri desteğin sarsılmaz olduğunu bir kez daha dile getirdi.

ABD, İSRAİL'E 'ALTERNATİF YÖNTEMLER' SUNDU

Görüşmede Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'in Refah'a yönelik kapsamlı bir kara saldırısına karşı olduğu yönündeki yaklaşımının altını çizdi ve bu konudaki endişelerini İsrail tarafına ilettiklerini belirtti.

Açıklamaya göre, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanegbi ise ABD'nin bu konudaki endişelerini ve mesajlarını dikkate aldıklarını söyledi.

Sullivan ayrıca, Gazze'deki Hamas mensuplarının sivillere zarar verilmeden hedef alınması hususunda "alternatif yöntemler" konusundaki görüşlerini de İsrail tarafına iletti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...