Tgrt Haber

ABD'den İsrail'e sessiz yardım! Silah ve mühimmat göndermeye devam ediyor

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Bloomberg
15 Kasım 2023 11:22 - Güncelleme : 15 Kasım 2023 12:13
ABD'den İsrail'e sessiz yardım! Silah ve mühimmat göndermeye devam ediyor
israil,filistin,gazze,abd

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 40 gündür devam ederken Amerikan basını, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) İsrail'e gizlice silah ve mühimmat göndermeye devam ettiğini açıkladı. 

İsrail, dünyanın dört bir yanından gelen ateşkes çağrılarına kulaklarını tıkayıp, 40 gündür Gazze'ye bombalar yağdırmaya devam ediyor. ABD ise sivil ölümlerin her geçen gün artmasına rağmen İsrail'e destek vermekten vazgeçmedi. Amerikan basını son olarak ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) İsrail'e gizlice silah ve mühimmat göndermeyi sürdürdüğünü kaleme aldı.

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Pentagon'un gizlice İsrail'e silah ve mühimmat göndermeyi sürdürdüğünü duyurdu. “ABD sessizce İsrail’e daha çok füze ve mühimmat gönderiyor” başlıklı haberde, Apache gemisavaar ve sığınak delici mühimmatların neredeyse günaşırı gönderildiği belirtildi.

ABD'nin İsrail'e sessiz yardım yaptığı belirtilen haberde, Pentagon'un Apache savaş gemisi filosu için daha fazla lazer güdümlü füzenin yanı sıra 155 mm’lik mermiler, gece görüş cihazları, sığınak delici mühimmatlar ve yeni ordu araçları temin ettiği bilgisine yer verildi.

ABD'den İsrail'e sessiz yardım! Silah ve mühimmat göndermeye devam ediyor

''İSRAİL ÜST DÜZEY LİDER'' TALEPLERİ LİSTESİ

İsrail’in talep ettiği silahlar, ekim ayı sonlarında Pentagon’da dolaşan “İsrail Üst Düzey Lider” talepleri başlıklı bir belgede listeleniyor. Bloomberg’in ulaştığı belgeye göre, silahlar halihazırda sevk ediliyor ya da Savunma Bakanlığı bunları ABD ve Avrupa’daki stoklardan temin etmek için çalışıyor. Ekim sonu itibariyle 36.000 adet 30mm top mühimmatının tamamı, talep edilen M141 sığınak delici mühimmatın 1,800 adedi ve en az 3,500 adet gece görüş cihazının teslim edildiği kayıtlara geçti.

SÖZCÜ YALANLADI, PENTAGON İTİRAF ETTİ

Pentagon sözcüsü, iddiaları yalanlarken Savunma Bakanlığı, ''İsrail’in kendini savunacak araçlara sahip olmasını sağlamak için iç stoklardan ABD endüstri kanallarına kadar çeşitli yollardan yararlandığını'' söyledi. Açıklamaya göre ''Bu güvenlik yardımı neredeyse günlük olarak gelmeye devam ediyor.'' denildi.

ABD’nin hızla hassas güdümlü mühimmat, küçük çaplı bombalar, 155 mm top mermileri ve diğer mühimmatları sağladığı belirtildi. Bunlara Demir Kubbe önleyicileri ve tıbbi destek ekipmanları da ekleniyor.

Bloomberg’deki habere göre, İsrail’in ABD'den talepleri şu şekilde:

''İsrail ayrıca 57.000’den fazla 155mm Yüksek Patlayıcı top mermisi ve 20.000 M4A1 tüfeği, 5.000 kadar PVS-14 gece görüş cihazı, ABD Merkez Komutanlığı’nın tedarik ettiği 3.000 M141 el tipi sığınak delici mühimmat, 400 adet 120mm havan topu ve Hummer’ın yerini alan yeni Müşterek Hafif Taktik Araç’tan 75 adet talep etti.''

Kaynak: Bloomberg
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...