Tgrt Haber

ABD’den Rusya’yı ‘nükleer’e zorlayacak karar: Patriot sistemi Ukrayna için hazır

Editör: Murat Makas / Kaynak: Anadolu Ajansı
12 Haziran 2024 10:22 - Güncelleme : 12 Haziran 2024 10:45
ABD’den Rusya’yı ‘nükleer’e zorlayacak karar: Patriot sistemi Ukrayna için hazır

Rusya’nın nükleer silahlı tehditlerini umursamayan ABD, Avrupa’yı krize sürükleyecek yeni karara imza attı.

ABD, Rusya ile tansiyonu yükseltecek bir karara daha imza attı. Rusya, ABD ve Avrupa’ya Ukrayna’ya gönderilen askeri desteklerden rahatsız olduğunu dile getiriyordu. Son zamanlarda yapılan silah yardımları karşısında Rusya nükleer tehditlerde bulunmaya başlamıştı.

KARAR GEÇEN HAFTA VERİLDİ

New York Times (NYT) gazetesi, ABD yönetiminin, Ukrayna'ya yeni bir Patriot hava savunma sistemi göndereceğini bildirdi. İsimlerinin açıklanmaması şartıyla NYT gazetesine konuşan 2 ABD'li kıdemli yetkili, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna'ya Patriot sistemi gönderme kararını geçen hafta aldığını belirtti.

Bakımın ardından Patriot sisteminin gelecek günlerde Ukrayna'ya gönderilebileceğini aktaran yetkililer, bu kararın diğer müttefik ülkeleri aynısını yapmaya teşvik edebileceğini ifade etti.

Yetkililer, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bir Patriot bataryasını da Polonya'ya konuşlandırabileceğini kaydetti.

ABD’den Rusya’yı ‘nükleer’e zorlayacak karar: Patriot sistemi Ukrayna için hazır - 1. Resim

UKRAYNA'YA 61 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinde, Ukrayna için Patriot hava savunma sistemlerini müzakere ettiklerini bildirmişti.

Almanya da üçüncü bir Patriot hava savunma sisteminin gelecek haftalarda Ukrayna'ya teslim edileceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşık 6 ay süren askeri destek çalışmalarının ardından 24 Nisan'da Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık yardım öngören paketi imzalamıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de 26 Nisan'da Ukrayna'ya uzun dönemde 6 milyar dolar değerinde yeni bir ek askeri yardım paketi sağlanacağını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...