Tgrt Haber

Afrika ülkesinde en az 200 kişi kaçırıldı

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
07 Mart 2024 14:55 - Güncelleme : 07 Mart 2024 14:55
Afrika ülkesinde en az 200 kişi kaçırıldı

Birleşmiş Milletler Nijerya ofisi, şiddet olayların kaçarak bir kampa sığınan en az 200 kişinin Borno eyaletinin Gamboru Ngala kasabasında Çad sınırı yakınlarında yakacak odun toplarken pusuya düşürülüp kaçırıldığını duyurdu.

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da toplu kaçırılma ve şiddet olayları sürüyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, Nijerya’da kadın ve çocukların aralarında bulunduğu en az 200 kişinin Çad sınırı yakınlarında kaçırıldığı belirtildi.

Kaçırılan Nijeryalıların büyük bir kısmının kadın ve çocuklardan oluştuğu ifade edilen açıklamada, kaçırılanların şartsız olarak serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

BM Nijerya İnsani Yardım Koordinatörü Muhamed Fall yaptığı açıklamada, belirtilmeyen sayıda yaşlı kadın ve 10 yaşın altındaki çocuğun serbest bırakıldığını kaydederek, kaçırılanların kimliklerinin henüz tespit edilemediğini söyledi. Fall, yetkililere kamplarda yaşayan yerinden edilmiş Nijeryalılara yönelik tehlikeleri azaltmak amacıyla daha fazla yardım sağlama çağrısında bulundu.

2 MİLYON KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Kaçırılma olayından Nijerya’da faaliyet gösteren Boko Haram terör örgütü sorumlu tutuluyor. Boko Haram, en büyük toplu kaçırma olayını 2014 yılında gerçekleştirmişti. Borno eyaletine bağlı Chibok kasabasında 270'den fazla kız öğrenci yurtlarından kaçırılmış, 2017’de öğrencilerin yaklaşık yarısı serbest bırakılmıştı.

Afrika ülkesinde en az 200 kişi kaçırıldı - 1. Resim

Nijerya'nın kuzeyinde 2009'dan bu yana yaşanan şiddet olaylarında 40 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ise yerinden edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...