Tgrt Haber

Aliyev açık açık uyardı: Bizi hiçbir şey durduramaz eğer buna son verilmezse...

Editör: Furkan Günler / Kaynak: Anadolu Ajansı
14 Şubat 2024 22:31 - Güncelleme : 15 Şubat 2024 03:22
İlham Aliyev,Ermenistan,Uyarı,Meclis,Yemin

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmada Ermenistan'ı toprak iddialarından vazgeçmesi konusunda uyardı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede yeni dönemin başladığını, 3. Dünya Savaşı'nın dünya için çok yakın olduğunu, Azerbaycan ordusunun gücünü savaşta gösterdiğini söyleyerek, Ermenistan'ı toprak iddialarından vazgeçmesi konusunda uyardı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Meclisi'nde yemin ederek göreve başlamasının ardından bir konuşma gerçekleştirdi.

Azerbaycan halkına bir kez daha gösterdikleri güven için teşekkür eden Aliyev, ülkenin kapsamlı kalkınması ve toprak bütünlüğünün korunması için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade etti.

"HEDEFİMİZ HER ZAMAN GÜÇLÜ BİR AZERBAYCAN"

Ermenistan'la yürütülen müzakere sürecinden, 2. Karabağ Savaşı'ndan ve Eylül 2023'te gerçekleştirilen antiterör operasyonundan bahseden Aliyev,

Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Bu döneme alnı açık, yüzü ak, başı dik giriyoruz. Bu dönemin büyük başarıları olacak. Şimdiye kadar tüm görevleri yerine getirdik. Her zaman hedefimiz güçlü bir Azerbaycan olmuştur.
şeklinde konuştu.

Aliyev açık açık uyardı: Bizi hiçbir şey durduramaz eğer buna son verilmezse... - 1. Resim

"KULLANDIĞIM OY ERMENİ AYRILIKÇILARIN TABUTUNA ÇAKILAN SON ÇİVİYDİ"

Cumhurbaşkanı seçiminde oyunu, bir zamanlar ayrılıkçı Ermenilerin başkent olarak kullandığı Hankendi'de kullandığını hatırlatan Aliyev, "Hankendi'de kullandığım oy, kutuya attığım pusula öylesine bir pusula değildi. O pusula Ermeni ayrılıkçıların tabutuna çakılan son çiviydi." ifadelerini kullandı.

"DÜNYA 3. DÜNYA SAVAŞI'NA ÇOK YAKINDIR"

Dünya, 3. Dünya Savaşı'na çok yakındır. Bazıları bu savaşın artık başladığını düşünüyor. Azerbaycan ordusu ise gücünü savaşta gösterdi.

Aliyev açık açık uyardı: Bizi hiçbir şey durduramaz eğer buna son verilmezse... - 2. Resim

"BİZİ HİÇBİR ŞEY DURDURAMAZ"

Ermenistan ve bu ülkeyi askeri yönden destekleyenler bilmelidir ki bizi hiçbir şey durduramaz. Eğer bize karşı toprak iddialarına son verilmezse, eğer Ermenistan kendi yasalarını düzene koymazsa barış anlaşması olmayacaktır. şeklinde konuştu.

Yeni dönemde orduyu ve savunma sanayisini güçlendireceklerini söyleyen Aliyev, 2024'te savunma sanayine en az 1 milyar manat yatırım yapılacaklarını, silah üretimini artıracaklarını bildirdi.

"MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI GENÇLİK YETİŞTİRMELİYİZ"

Aliyev, Karabağ konusunun milli mesele olduğunu ve tüm Azerbaycan halkını birleştirdiğini belirterek, "Bu konu çözüme kavuştu. Bizim milli birliğimiz daimi olmalıdır. Çünkü Azerbaycan'ın önemi ve dünyada oynadığı rol artmaktadır." dedi.

Genç neslin önemine vurgu yapan Aliyev, "Biz, milli ve manevi değerlere bağlı gençlik yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi milli ruhta ve geleneksel değerler temelinde yetiştirmek devletin ve her ailenin görevidir." ifadelerini kullandı.

Aliyev açık açık uyardı: Bizi hiçbir şey durduramaz eğer buna son verilmezse... - 3. Resim

Aliyev, sivil toplumu güçlendirecekleri, Karabağ ve Doğu Zengezur'un imar ve ihyasını sürdüreceklerini, ekonomiyi geliştireceklerini, yoksulluk ve işsizliğe yönelik faaliyetlerini devam ettireceklerini aktardı.

Azerbaycan'da teknolojinin gelişmesine önem vereceklerine, yenilenebilir enerji atılımlarını sürdüreceklerine işaret eden Aliyev, petrol ve doğal gaz ihracı ile ulaştırma alanındaki projeleri büyüterek devam ettireceklerini dile getirdi.

Aliyev açık açık uyardı: Bizi hiçbir şey durduramaz eğer buna son verilmezse... - 4. Resim

"TÜRK DÜNYASI BİZİM AİLEMİZDİR"

Aliyev, bugüne kadar yaptıkları gibi bağımsız dış politika sürdüreceklerini belirterek, şunları kaydetti:

Öncelikle Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Açıkça söylemek istiyorum ki bu bizim için önceliktir. Türk Devletleri Teşkilatı bizim için temel uluslararası organizasyondur, çünkü o bizim ailemizdir. Bizim başka ailemiz yok. Türk dünyası bizim ailemizdir. Türk Devletleri Teşkilatının küresel alanda önemli bir aktör ve güç merkezi haline gelmesi için ortak çaba sarf etmeliyiz. Bunu ancak birlikte başarabiliriz.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...