Tgrt Haber

Anlaşma sağlandı: Karabağ’a insani yardım tırlarının geçişi başladı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
18 Eylül 2023 11:11 - Güncelleme : 18 Eylül 2023 11:20
ermenistan,azerbaycan

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesine insani yardım tırlarının geçişi izin verildi. Gıda ve ilaç gibi yardımlar taşıyan tırlar, Laçın-Hankendi yolu ile Ağdam-Hankendi yolu üzerinden eş zamanlı olarak taşınıyor.

Azerbaycan’da gıda ve ilaç taşıyan Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) insani yardım tırlarının Laçın-Hankendi ve Ağdam-Hankendi yollarından eş zamanlı olarak geçişi sağlandı. Yerel saatle 07.00’den itibaren gerekli kontroller ve gümrük kontrolleri yapılan ICRC’nin tırları gıda ve ilaç gibi insani yardım malzemelerini Hankendi’de yaşayan Ermenilere ulaştırdı.

Konuya ilişkin açıklama Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev'den de geldi. Hacıyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) gıda ve ilaç taşıyan insani yardım tırlarının sabah saatlerinden itibaren Azerbaycan'ın Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yolları ile eş zamanlı geçişinin sağlandığını belirtti.

''MASKELER DÜŞER, GERÇEK KALIR''

Hacıyev açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Ağdam-Asgeran-Hankendi yolu açık ve çalışır durumda, öyle de olmalı. Bu, Azerbaycan'ın ilkeli, adil, meşru ve geri dönülemez tutumudur. Ermenistan ve onun yasa dışı kukla rejiminin, lobi gruplarının, yolsuzluğa bulaşmış bazı Batılı politikacıların ve kin besleyen medyanın insanları yanıltmak, manipüle etmek ve kafalarını karıştırmak için insani meseleleri siyasileştirdiğine uluslararası toplum bir kez daha tanık oldu. Maskeler düşer, gerçek kalır. Azerbaycan'da gri alanlara yer yoktur.''

TIRLARIN GEÇİŞİ ENGELLENİYORDU

Öte yandan, Azerbaycan Kızılayı’nın Karabağ'da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü 2 yardım tırı da 29 Ağustos’tan bu yana Rus güçlerinin Ağdam-Hankendi yolundaki kontrol noktasında bekletilmeye devam ederken, tırların geçişi Karabağ'daki Ermenilerin sözde yönetimince engelleniyor.

Azerbaycan, 1 Eylül'de Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eş zamanlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin aracılığıyla taşımalara açılmasını teklif ve kabul etmişti. Ancak, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni rejim bu süreci uzatıyordu. Dün ise Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Hankendi ofisi ile Karabağ'daki Rus Barış Güçleri Komutanlığı arasında insani yardım malzemelerinin Laçın-Hankendi yolu ile Ağdam-Hankendi yolu üzerinden taşınması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...