Tgrt Haber

Azerbaycan seçimlerinde 'pos cihazı' detayı

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: TGRT Haber
07 Şubat 2024 11:07 - Güncelleme : 07 Şubat 2024 11:21
azerbaycan,seçim,ilham aliyev

Azerbaycan'da 30 yılın ardından ilk kez tüm topraklarında cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanımı başladı. 2024 Azerbaycan seçimlerinde teknoloji her anlamda seçime entegre edilmiş durumda. İşte gözlerden kaçmayan 'pos cihazı' detayı...

Erken cumhurbaşkanı seçimi için Azerbaycan'ın her toprağında oy verme işlemi başladı. Azerbaycanlılar, yeniden aday olan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de dahil toplam 7 aday arasından, 7 yıl boyunca Azerbaycan'ı yönetecek kişiyi seçmek için oy kullanıyorlar.

Cumhurbaşkanı seçimi için hem yurt içinde hem yurt dışında 6 bin 500 sandık kuruldu. Ülkede kayıtlı seçmen sayısı ise son verilere göre, 6,5 milyon olarak açıklanırken oy verme işlemi yerel saatle 19.00'da sona erecek.

TEKNOLOJİ HER ANLAMDA ENTEGRE EDİLMİŞ

Tgrthaber.com.tr'nin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Günay'ın yakından takip ettiği seçimlerde ilginç bir detay yakalandı.

Oy verme işlemi için sandık başına gelen Azerbaycan vatandaşlarının kimlik kartları bir görevli tarafından pos cihazına takılıyor ardından fiş kesilerek geri veriliyor. 

Azerbaycan seçimlerinde 'pos cihazı' detayı - 1. Resim

Fişte Azerbaycan vatandaşlarının yenilenmiş kimlik kartlarında bulunan ad, soyad, yaş gibi bilgiler yer alıyor. Böylelikle vatandaşların oy kullanabileceği sandık numaraları belirleniyor.

Azerbaycan seçimlerinde 'pos cihazı' detayı - 2. Resim

Azerbaycan seçimlerinde dikkat çeken pos cihazı detayını İbrahim Günay, seçim görevlisi Rauf Bey'den öğrendi. Rauf Bey, "Yeni nesil çipli kimlik kartlarındaki ad, soyad ve seri numarası gibi bilgiler post cihazına taktığımızda, ekranda gözüküyor ve fişe yansıyor. Kimlik bilgilerinde bulunan bütün bilgiler, fişte yer alıyor." açıklamasında bulundu.

İLHAM ALİYEV VE AİLESİ OY KULLANDI

Seçimi farklı uluslararası örgüt ve ülkelerden yaklaşık 800 yabancı, 90 bin yerli gözlemci izliyor. Yerli basının yanı sıra yaklaşık 200 yabancı gazeteci de seçimi takip ediyor.

Tgrthaber.com'un Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Günay'ın da yakından takip ettiği seçimlerde, mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mehriban Aliyeva ve aile üyeleri Hankendi'nin 122 numaralı seçim bölgesinin 14 numaralı sandıkta oy kullandı.

Azerbaycan seçimlerinde 'pos cihazı' detayı - 3. Resim

İLK KEZ AZERBAYCAN'IN TÜM TOPRAKLARINDA SEÇİM YAPILIYOR

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelerde de sandıklar kuruldu. Böylece 30 yıl aradan sonra ilk kez Azerbaycan'ın tüm topraklarında seçim yapılıyor.

Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da, bir zamanlar ayrılıkçı Ermeni yönetimin "başkent" olarak kullandığı Hankendi'de, Hocalı'da, Hocavend'de, Ağdere'de, Ağdam'da, Cebrayıl'da, Fuzuli'de, Zengilan'da, Gubadlı'da, Laçın'da ve Kelbecer'de 22 binden fazla seçmen Azerbaycan Cumhurbaşkanını seçebilmek için oy kullanabilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı seçiminin 7 yılda bir yapıldığı Azerbaycan'da son seçim, 11 Nisan 2018'de yapılmıştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, erken cumhurbaşkanı seçiminin 7 Şubat'ta yapılmasına ilişkin karar almıştı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...