Tgrt Haber

Azerbaycan'da tarihi seçim! Karabağ'da 30 yıl sonra sandık kuruluyor

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Türkiye gezetesi
07 Şubat 2024 07:17 - Güncelleme : 07 Şubat 2024 07:17
Azerbaycan'da tarihi seçim! Karabağ'da 30 yıl sonra sandık kuruluyor
azerbaycan,seçim

Azerbaycan halkı, yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidiyor. 7 adaylı yarışı Cumhurbaşkanı Aliyev'in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Seçimi özel kılan ise Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ'da 30 yıl sonra sandık kurulması.

Azerbaycan'da seçim heyecanı yaşıyor. Halk, bugün cumhurbaşkanı seçimii için sandık başına gidiyor. Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ'da 30 yıl sonra seçim heyecanı yaşanacak olması ise seçime tarihi bir nitelik kazandırıyor.

30 YIL SONRA TÜM ÜLKE SANDIKTA

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dâhil yedi aday yarışıyor. 6 bin 300’den fazla sandıkta yaklaşık 6,5 milyon seçmen oy kullanacak. Azerbaycan vatandaşları için 37 ülkede de 49 sandık kuruldu.

Azerbaycan'da tarihi seçim! Karabağ'da 30 yıl sonra sandık kuruluyor - 1. Resim

17 ay öne çekilen seçimin en önemli özeliği Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelere de sandık kuruluyor olması. Böylece 30 yıl aradan sonra ilk defa Azerbaycan’ın bütün topraklarında cumhurbaşkanı seçimi yapılacak.

KARABAĞ'DA 22 BİN SEÇMEN VAR

Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da, Ermenilerin başkent olarak kullandığı Hankendi’de, Hocalı’da, Hocavend’de, Ağdere’de, Ağdam’da, Cebrayıl’da, Fuzuli’de, Zengilan’da, Gubadlı’da, Laçın’da ve Kelbecer’de 22 binden fazla Azerbaycanlı oy verecek.

karabağ seçim

ÖNLEMLER ÇOK SIKI

Türkiye gazetesine konuşan Cumhurbaşkanlığına bağlı Uluslararası İlişkiler Analizler Merkezi Şube Müdürü Dr. Cavid Veliyev, “Karabağ zaferinin sonrasında burada insanların yüzleri gülmeye başladı. Daha renkli giyinmeye başladılar. Bu dönüşüm sandığa gitme sayısını olumlu etkileyecek. Bu seçim 44 günlük vatan savaşının devamı niteliğinde” dedi.

"HAYALLERİNİ KURDUĞUMUZ HEDEFE ULAŞTIK"

Karabağ zaferi ile Azerbaycan’ın bütün gündeminin değiştiğini vurgulayan Veliyev şöyle devam etti: Diğer altı adayın vaatleri Karabağ zaferi ile ilgiliydi. İlham Aliyev zaten bunu gerçekleştirdi. Yıllardır hayalini kurduğumuz hedeflerimize ulaştık. Azerbaycan’ın yeni hedeflere ihtiyacı var. İşte bu yüzden bu seçim tarihimizin en önemli seçimlerden birisi.

Kaynak: Türkiye gezetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...