Tgrt Haber

Azerbaycan'dan Karabağ için ültimatom: Ermenistan sözde rejimi feshetsin

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: Anadolu Ajansı
18 Eylül 2023 23:41 - Güncelleme : 18 Eylül 2023 23:46
Azerbaycan'dan Karabağ için ültimatom: Ermenistan sözde rejimi feshetsin
ermenistan,azerbaycan

Ermenistan'ın sözlü ve fiili olarak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne yönelik tacizi sürüyor. Ermenistan ordusu sınırda sığınak hazırlıklarına başladı. Azerbaycan, Ermenistan'dan, silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından derhal çıkarmasını istedi. Ermenistan'a bağlı sözde rejimin askeri ve idari yapısının da feshedilmesi talep edildi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilim son günlerde yeniden arttı. Ermenistan ordusu sınırda sığınak hazırlıklarına başladı. Azerbaycan'da ise Karabağ'daki mevcut duruma ilişkin brifing verildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında, Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanının Özel Görevler Temsilcisi Elçin Emirbeyov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev'in katılımıyla gerçekleşen toplantıda Ermenistan'a talepler aktarıldı.

"ERMENİSTAN SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR"

Azerbaycan'ın uluslararası ortaklar aracılığıyla gösterdiği bütün çabalara rağmen Ermenistan'ın savaşı körüklediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ermenilerin, Azerbaycan'ın egemen topraklarında kurduğu sözde rejim normalleşme sürecine zarar veriyor. Gerilimin azaltılmasına yönelik bütün öneriler reddediliyor. Karşı taraf provokatif adımlar atılıyor. Karabağ bölgesinde yapılan sözde 'cumhurbaşkanlığı seçimi' de bu provokasyonlardan biri."

'SİLAHLI GÜÇLERE LOJİSTİK VE MADDİ DESTEK SAĞLANIYOR'

Karabağ'da sözde rejime bağlı 10 bini aşkın Ermeni silahlı gücün bulunduğu vurgulanırken "Bu güçlerin yüzden fazla tank ve diğer zırhlı araçlara, yaylım ateşli roket sistemleri de dahil olmak üzere iki yüzden fazla ağır topçu silahı, iki yüzden fazla da havan sistemi bulunuyor. Ermenistan yükümlülüklerinin aksine bu güçlere teknik, askeri, lojistik ve mali destek sağlıyor." denildi.

'ERİVAN YÖNETİMİ BİLDİRİYİ İHLAL EDİYOR'

Erivan yönetiminin 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriyi açıkça ihlal ettiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle devam edildi:

Rus barış gücünün konuşlandırılmasına paralel olarak Ermeni silahlı kuvvetlerinin çıkarılması talebi 4. paragrafta açıkça belirtiliyor. Son günlerde hem Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki belirlenmemiş sınır boyunca hem de Karabağ bölgesinde istihkam çalışmaları ve diğer askeri faaliyetlerde artışla birlikte askeri provokasyonlar yoğunlaştı. Ermenistan yeni askeri saldırı için hazırlık içerisinde. Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü her ülkeninki kadar önemli. Azerbaycan dünyadaki her ülke gibi, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü uluslararası hukuka yansıyan her türlü yöntemle savunma hakkına sahip.

'TERÖRİZMİ DESTEKLEMEYİ BIRAKIN'

Ermenistan'ı tehlikeli yoldan dönmeye zorlamanın her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

rmenistan ve bu ülkenin Azerbaycan'ın egemen topraklarında kurduğu ve desteklediği cuntanın eski taktikleri olan zaman kazanma yöntemine artık güvenilmemeli. Ermenistan askeri faaliyetlerini bir an önce durdursun, intikamcı planlarından vazgeçsin, Azerbaycan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi sona erdirsin. Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bölücülük ve terörizmi desteklemeyi bıraksın.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan topraklarından derhal çıkarılsın. Ermenistan'a bağlı sözde rejimin askeri ve idari yapısı feshedilsin, silahlı güçler silahsızlandırılsın. Talepler yerine getirilirse Karabağ'da sözde rejimin temsilcilerine af uygulayacağız."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...