Tgrt Haber

Bakan Hakan Fidan'dan G20 üyelerine Gazze çağrısı: Vahşet durmalı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
22 Şubat 2024 10:57 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 11:04
,gazze

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze Şeridi'nde ateşkesin sağlanmasında “daha aktif” rol oynama çağrısında bulundu.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze'deki ''vahşetin'' durdurulması gerektiğini söyledi. ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Cezayir tarafından sunulan ve Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesini işaret eden Fidan, şu ifadeleri kullandı:

''BM Güvenlik Konseyi'nden bir kez daha ateşkes kararı çıkmaması, reformun şart olduğunu gösterdi.''

Bakan Hakan Fidan'dan G20 üyelerine Gazze çağrısı: Vahşet durmalı - 1. Resim

Fidan ayrıca, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın İsrail’in Gazze’deki işgalini İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Nazi soykırımına benzettiği yönündeki açıklamalarına değinerek, “Brezilya Devlet Başkanı Lula'nın gösterdiği duruş takdire şayandır” dedi.

Fidan, uluslararası topluma ve G20 üyelerine Gazze'de acil ateşkes ve İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözüme ulaşılabilmesi için “daha aktif rol oynama” çağrısında bulundu.

İKİLİ GÖRÜŞMELERDE DE GÜNDEM GAZZE

Bakan Fidan, toplantı marjında ABD’li mevkidaşı Antony Blinken, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Gazze’de acil ateşkes sağlanması ve bölgeye daha fazla yardım ulaştırılması için atılacak somut adımlar ele alındı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...