Tgrt Haber

Barselona'da turist karşıtları ayaklandı: Hepsine su tabancasıyla su sıktılar

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
08 Temmuz 2024 23:56 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 11:31
Barselona'da turist karşıtları ayaklandı: Hepsine su tabancasıyla su sıktılar

İspanya'da turistlerin yoğunluğundan karşı çıkan bölge halkları turizmin gözde yerlerinden Barselona'da turistlerin üzerine yürüyerek su tabancasıyla ıslattılar.

 İspanya'da, Barselona Belediyesi 6 Temmuz'da turizme karşı halkın saldırılarını kınayarak tepki gösterdi.

Barselona Belediyesi'nde ekonomi, finans, ekonomik tanıtım ve turizmden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Jordi Valls, X hesabından, turistlere su tabancasıyla su sıkılması eylemini kınayan bir açıklama yaptı.

Valls, "Turizme karşı protesto Barselona'yı ziyaret eden insanlara duyulan saygıyla uyumlu olmalıdır. Bu sorun, basit veya suçlayıcı çözümler istemeyen, karmaşık ve küresel bir tartışmadır." ifadelerini kullandı.

"TURİST İSTEMİYORUZ" DEDİLER

Barselona'da 6 Temmuz'da yapılan ve yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı gösteri sırasında bazı vatandaşlar, ellerindeki küçük su tabancalarıyla restoranda oturan turistlere su sıkmıştı.

Barselona'da turist karşıtları ayaklandı: Hepsine su tabancasıyla su sıktılar - 1. Resim

EKONOMİK GEREKÇELERLE İSTEMİYORLAR

Bu görüntüler özellikle İngiliz basınında geniş yer bulunca, Barselona Belediyesi turistlere su tabancısı ile su sıkılması eylemini kınama ihtiyacı duydu.

İspanya'nın Kanarya Adaları ve Balear Adaları ile Endülüs bölgesindeki Cadiz ve Malaga gibi bazı kentlerden sonra Katalonya bölgesinin en büyük şehri Barselona'da da yerel halk, yaşam kalitesinin düştüğü, konut sorunu başta olmak üzere ekonomik sorunlarının büyüdüğü gerekçesiyle turizm sektörüne müdahale talebiyle gösteri düzenlemişti.

Barselona'da 100'den fazla sivil toplum kuruluşunun (STK) çağrısıyla kent merkezindeki La Rambla caddesinde gerçekleşen yürüyüşün ardından okunan manifestoda, "Turistik daire kiralama ruhsatlarının ve otel izinlerinin sınırlandırılmasını istiyoruz. Turizmin kitleselleşmesi yerel halkın kent yaşamını olumsuz etkilemekle kalmadı ayrıca konut fiyatlarının inanılmaz şekilde artmasına, geleneksel ticaretin yok olmasına da neden oldu." denilmişti.

Barselona Turizm Gözlemevi adlı kuruluşun verilerine göre, Barselona'ya 2023 yılında 25,9 milyon turistin geldiği ve bunun kent ekonomisine direkt katkısının 12 milyar 750 milyon avro olduğu belirtiliyor.

Turizmin kontrolsüz büyümesinden dolayı İspanya'nın Kanarya Adaları ve Balear Adaları gibi diğer bölgelerinde de yerel halk son dönemlerde gösteriler düzenleyip, Barselona'dakine benzer taleplerde bulunuyor.

Dünyada ABD'nin ardından, 85 milyon ile 2023 yılında en çok turistin geldiği ülke olan İspanya, bu yıl 90 milyona yakın turist bekliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...