Tgrt Haber

Bayraktar TB2'den endişelenen üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti!

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber
19 Şubat 2024 12:09 - Güncelleme : 19 Şubat 2024 12:10
Bayraktar TB2'den endişelenen üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti!
Bayraktar TB2,Yunanistan,Fransa

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Fransa, Avrupa Birliği'nin fonlarıyla Türkiye'den satın alınıp Ukrayna'ya verilecek olan Bayraktar TB2 ve top mermileri için jet hızında bir araya geldi.

Türkiye’nin savunma sanayii alanında ne önemli projelerinden olan ve birçok ülkeye satılan Bayraktar TB2 üç ülkeyi rahatsız etti. Türk savunma sanayiine verilen önemle birlikte gelinen noktada, Türkiye'nin İHA ve SİHA'larına olan talep, birçok ülkenin bu teknolojiyi edinmek için sıraya girmesini sağladı.

Bayraktar TB2'den endişelenen üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! - 1. Resim

Ancak Yunan basınında dikkat çeken bir haber, üç ülkenin Türkiye'ye karşı adeta ittifak kurduklarına değindi. Kathimerini'nin haberine göre; Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Bayraktar TB2'nin satışını durdurmak için bir araya geldi.

ÜÇ ÜLKE BİRLEŞTİ

Habere göre, Avrupa Birliği'nin fonlarıyla Türkiye'den alınan Bayraktar insansız hava araçları ve top mermilerinin Ukrayna'ya verilmesini engellemek için, bu üç ülkeden veto geldi.

Haberde, uzun zamandır AB fonlarıyla finanse edilmesi planlanan Ukrayna'nın acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, Türkiye'den yapılacak olan büyük bir siparişe dair işaretlerin olduğu belirtildi.

Bayraktar TB2'den endişelenen üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! - 2. Resim

"YUNANİSTAN ÖZERK BİR AVRUPA SAVUNMASINDAN YANA"

Gazete, Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bu siparişe ilk fırsatta karşı çıktığını ve Atina'nın da bu tutuma destek verdiğini aktardı. Adının gizli kalması koşulu ile gazeteye konuşan bir kaynak Atina'nın tutumu için, "Yunanistan özerk bir Avrupa savunmasından ve Avrupa savunma sanayisinin gelişimini vurgulayacak bir politikadan yanadır." değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar TB2'den endişelenen üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! - 3. Resim

Aynı kaynak Fransa'nın ana motivasyonunu, "Kendilerininkiyle rekabet eden silah sistemlerine pencere açmak istemiyorlar." şeklinde özetledi. Yunanistan ise vergi mükelleflerinin parasının Türk savunma sanayiine destek olmasını istemediklerinin altını çizdi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...