Tgrt Haber

Biden'ın açıklamaları sonrası 'Hizbullah'tan dikkat çeken çıkış

Editör: Furkan Günler / Kaynak: Anadolu Ajansı
30 Ocak 2024 23:31 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 23:49
Biden'ın açıklamaları sonrası 'Hizbullah'tan dikkat çeken çıkış
ABD,İran,Irak,Saldırı

Joe Biden'ın "Orta Doğu'da büyük bir savaşa gerek yok" sözlerinin ardından Irak'ta bulunan Şii milis gücü Ketaib Hizbullah, ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden'dan Ürdün'deki ABD üssüne saldırıyla ilgili 'nasıl cevap vereceğimize karar verdim Orta Doğu'da daha büyük savaşa ihtiyacımız yok" dedi.

"ABD'YE OPERASYONLARI ASKIYA ALDIK"

Biden'ın açıklamalarının ardından Irak'ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah, ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldığını bildirdi.

Ketaib Hizbullah Genel Sekreteri Ebu Hüseyin Himeydavi, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ketaib Hizbullah'ın, Gazze'deki mazlum halka kararlılıkla, kendi iradesiyle ve başkalarının hiçbir müdahalesine maruz kalmadan destek verme kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Biden'ın açıklamaları sonrası 'Hizbullah'tan dikkat çeken çıkış

"GAZZE'DEKİ HALKIMIZI BAŞKA YÖNTEMLERLE SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

"Özellikle İslam Cumhuriyeti'ndeki (İran) kardeşlerimiz, bizim cihad konusunda nasıl çalıştığımızı bilmiyorlar ve Irak ve Suriye'de Amerikan işgal güçlerine yönelik baskı ve tırmandırmaya sıklıkla karşı çıkıyorlardı.Biden'ın açıklamaları sonrası 'Hizbullah'tan dikkat çeken çıkış

İnsani ve ideolojik görevimizi yerine getirmeye kararlı olarak, en zor ve en ağır koşullarda, hukuk ve ahlaki standartları dikkate alarak, akılcı, düşünceli ve dikkatli bir şekilde çalıştık. İşgal güçlerine (ABD) karşı askeri operasyonları askıya aldığımızı duyuyoruz. Gazze'deki halkımızı başka yöntemlerle savunmaya devam edeceğiz."​​​​​​​

PASİF SAVUNMA İSTEMİ

Açıklamada, Hizbullah milislerinden ABD tarafından herhangi bir eylemin meydana gelmesi halinde "pasif savunmada" olmaları istenildi.

PENTAGON: EYLEMLER SÖZLERDEN DAHA ETKİLİDİR

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak Hizbullah'ının saldırıları askıya alma kararına ilişkin açıklama yaptı.

Pentagon yaptığı açıklamada, "Eylemler sözlerden daha etkilidir." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...