Tgrt Haber

Birleşmiş Milletler’den kritik salgın uyarısı: Bağırsak ve cilt hastalıkları 4 kat arttı

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
03 Aralık 2023 21:20 - Güncelleme : 03 Aralık 2023 21:50
Gazze,salgın,hastalık,bm

Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de bağırsak ve cilt hastalıklarının yayıldığı uyarısında bulundu. Hastalığını 4 kat arttığına işaret eden yetkililer acil önlem çağrısı yaptı.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırılar devam ediyor. İsrail güçlerinin saldırılarıyla birlikte salgın hastalıklar baş gösterdi.

HEPATİT YAYILIYOR

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in abluka ve saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde bağırsak, cilt ve hepatit türlerinin yayılması konusunda uyardı.

4 KAT ARTTI

UNRWA Gazze Basın Direktörü Adnan Ebu Husne, konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Ebu Husne, öncesine göre bağırsak hastalıklarının 4, cilt hastalıklarının ise 3 kat arttığını belirtti. BM yetkilisi, hepatit türlerinin yanı sıra kolera gibi salgın hastalıkların da bölgede yayıldığına ilişkin bazı raporların olduğunu doğruladı.

UNRWA Gazze Direktörü Thomas White, dün BBC'ye yaptığı açıklamada, UNRWA'nın Filistin bölgesindeki okullarından birinde hepatit A salgınına tanık olunduğunu aktarmıştı.

İsrail'in saldırıları sonrası çok sayıda Filistinli çocuk ve kadın yaralandı.

11 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyinde bir eve düzenlediği hava saldırısında 11 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentindeki Beyna Mülteci Kampı'nda bir evi bombaladı.

Filistinli "El-Hems" ailesine ait eve düzenlenen hava saldırısında, ilk belirlemelere göre 11 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Haberde ayrıca çok sayıda kişiye henüz ulaşılamadığı ifade edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...