Tgrt Haber

Brezilya-Venezuela arasında petrol ve gaz gerilimi: Tansiyon yükseldi, sınıra asker yığıldı

Editör: Murat Makas / Kaynak: Anadolu Ajansı
07 Aralık 2023 11:07 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 11:30
Brezilya,Venezuela,petrol,doğal gaz

Doğal kaynakları zengin olan petrol ve gaz rezervleri keşfedilen ihtilaflı Esequibo bölgesi için Brezilya ile Venezuela burun buruna geldi. Brezilya, bölgeyi ele geçirmeyi planlayan Venezuela ile olan sınırına asker konuşlandırdığını açıkladı.

Orta Doğu’da İsrail-Hamas, Avrupa’da Ukrayna-Rusya savaşı sürerken bu kez gerilim Güney Amerika’da yükseldi. Brezilya ile Venezuela Esequibo bölgesi nedeniyle burun buruna geldi. Brezilya, petrol ve gaz rezervleri keşfedilen ihtilaflı Esequibo bölgesini topraklarına katma planları yapan Venezuela sınırına asker konuşlandırdı.

BBC'nin haberine göre, 19'uncu yüzyıldan bu yana Guyana ile ihtilaflara konu olan petrol ve gaz zengini Esequibo bölgesini topraklarına katmak için Venezuela'da 3 Aralık'ta yapılan referandumda halk, yüzde 95 ile hükümete destek verdi.

PETROL GERİLİMİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, referandumun ardından Ulusal Meclisten Esequibo bölgesinin ülkenin 24. eyaleti olarak belirlenmesi için yasal düzenlemeler yapması ve bölgede petrol arama lisansı çıkarılmasını talep etti. Venezuela ordusunun Esequibo bölgesine girebilmek için Brezilya sınırını geçmesi gerekmesi bölgede tansiyonu artırdı.

Maduro'nun söz konusu adımlarının ardından Brezilya, Venezuela sınırına asker ve zırhlı araç sevk ederken Guyana ordusu da alarm durumuna geçti. Ayrıca, Guyana ordusuna ait içinde 7 kişinin olduğu askeri helikopterin Venezuela sınırı yakınlarında çarşamba günü kaybolduğu belirtiliyor.

ESEQUİBO UYUŞMAZLIĞI

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana'nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor. Guyana'nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre Esequibo Nehri'nin batı sınırı olarak belirlenmesi ancak 1966'da Guyana'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından bu sınırı tanımaması iki ülke arasında anlaşmazlığa neden oldu.

Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequibo olarak bilinen bölge Guyana'nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri'nin batısında ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor. Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu biliniyor.

Brezilya-Venezuela arasında petrol ve gaz gerilimi: Tansiyon yükseldi, sınıra asker yığıldı

Brezilya Guyana ve Venezuela sınırına yaptığı askeri takviyelerde yeni Iveco VBTP Guarani 6x6 amfibi apclerini de gönderiyor. Iveconun Brezilyadaki Sete Lagoa fabrikasında geçtiğimiz yıl sonunda 600’ü aşkın Guarani aracı Brezilya Ordusuna teslim edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...