Tgrt Haber

Çin tatbikat bahanesiyle Tayvan'ı kuşattı! Bölgede tansiyon yükseliyor

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
23 May 2024 10:37 - Güncelleme : 23 May 2024 10:55

Tayvan'ın yeni lideri Lai-Ching-te'nin göreve başlamasından 3 gün sonra Çin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada ve çevresini tatbikat bahanesiyle kuşattı. Tayvan, Çin'in askeri tatbikatını 'irrasyonel provokasyon' olarak nitelendirdi.

Çin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan'ın çevresinde askeri tatbikat başlattı. Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Doğu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklama, Çin ordusunun, Tayvan Boğazı, Tayvan Adası'nın kuzey, güney ve doğu bölgeleri ile ana kara yakınındaki Kinmen, Matsu, Vuçi ve Dongyin adaları çevresinde müşterek askeri tatbikata başladığı belirtildi. 

Komutanlık Sözcüsü Li Şi, tatbikatın "Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik eylemlere karşı cezalandırma ve dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı olduğunu" ifade etti. 

Tatbikatta, "devriye araçlarının Tayvan Adası çevresindeki alanlara odaklanacağı, ada zinciri içinde ve dışında müşterek harekatlarla birliklerin gerçek muharebe kabiliyetlerinin test edileceği" aktarıldı. 

Çin tatbikat bahanesiyle Tayvan'ı kuşattı! Bölgede tansiyon yükseliyor - 1. Resim

TAYVAN'DAN TEPKİ: İRRASYONEL PROVOKASYON

Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre Tayvan Savunma Bakanlığı, yayımladığı açıklamada, tatbikatı kınayarak Çin'in saldırgan askeri zihniyetini gözler önüne serdiğini, bölgesel barış ve istikrara zarar vereceğini savundu.

Çin ordusunun "irrasyonel provokasyon" olarak nitelenen faaliyetinin kınandığı açıklamada, Tayvan ordusunun tatbikatı izlediği, kara, hava ve deniz kuvvetleriyle karşı tedbirler alacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çin'in son yıllarda savaş uçakları ve gemileriyle yaptığı tacizler, küresel barışa ve istikrara zarar veriyor. Bu tatbikat da Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrara zarar vermenin yanında Çin'in saldırgan askeri zihniyetini gözler önüne seriyor." 

Çin tatbikat bahanesiyle Tayvan'ı kuşattı! Bölgede tansiyon yükseliyor - 2. Resim

''ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ KORUYACAĞIZ''

Tayvan Başkanlık Ofisinden yapılan açıklamada da "Çin'in Tayvan'ın özgürlük ve demokrasisini tek taraflı askeri provokasyonlarla tehdit etmesi üzüntü verici. Tüm dış tehditlere ve meydan okumalara karşı demokrasimizi savunmayı sürdüreceğiz, ulusal güvenliğimizi koruma kabiliyetimize güvenimiz tam." değerlendirmesinden bulunuldu.

TAYVAN'IN YENİ LİDERİ GÖREVE BAŞLADI, TATBİKAT PEŞİNDEN GELDİ

Tayvan'ın çevresinde abluka oluşturan tatbikat, Ada'daki hükümetin yeni seçilen lideri Lai Ching-te'nin 20 Mayıs'taki yemin töreninin ardından geldi.

Tayvan'da 13 Ocak'taki başkanlık seçimini kazanan iktidardaki Demokrat İlerici Partinin (DPP) adayı Lai Ching-te, bu hafta başında yemin ederek görevine başlamıştı.

Lai, başkan olarak yaptığı ilk konuşmada, Tayvan Boğazı'nın iki yakasındaki statükoyu koruma sözü verirken Çin'e, Tayvan'ı askeri olarak tehdit etmeye son vermesi çağrısında bulunmuştu.

Çin tatbikat bahanesiyle Tayvan'ı kuşattı! Bölgede tansiyon yükseliyor - 3. Resim

Tayvan hükümetinin egemenliğe, demokrasiye, özgürlüğe ve statükonun korunmasına bağlı kalacağını dile getiren Lai, "Anayasaya göre Çin Cumhuriyeti'nin (Tayvan) egemenliği bütün olarak halka aittir. Çin Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti, birbirinin boyunduruğunda değildir." diye konuşmuştu.

ÇİN İÇİN YENİ LİDER 'AYRILIKÇI' VE 'BAĞIMSIZLIK YANLISI'

Pekin yönetimi, Lai'yi bağımsızlık arayışında olacağına dair "tehlikeli işaretler" verdiği gerekçesiyle eleştirmişti.

Çin'in Tayvan İlişkileri Ofisi Sözcüsü Çın Binhua, yaptığı açıklamada, Lai'nin konuşmasının, onun "Tayvan'ın bağımsızlığı için çalışan biri" olduğunu gözler önüne serdiğini savunarak, "Lai'nin konuşması, Tayvan'ın bağımsızlığı duruşuna inatla bağlı kalıyor, ayrılıkçılık yanılgısını teşvik ediyor ve bağımsızlık için dış güçlere bel bağlayarak Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasında cepheleşmeyi kışkırtıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Tayvan İlişkileri Ofisi, yayımladığı daha sert tondaki yazılı açıklamada ise Lai'nin konuşmasının, "çatışma ve provokasyon, aldatma ve yalanlarla dolu olduğu" ve "Tayvan'ın bağımsızlık duruşunu daha da radikal ve riskli hale getirdiği" savunulmuştu.

Lai, Çin tarafından "bağımsızlık yanlısı" ve "ayrılıkçı" görülüyor. Çinli yetkililer, seçim öncesinde Lai'yi birçok kez "iflah olmaz", "sorun çıkaran" gibi ifadelerle anmıştı.

Çin tatbikat bahanesiyle Tayvan'ı kuşattı! Bölgede tansiyon yükseliyor - 4. Resim

''YENİ LİDER LAİ, ÜLKEYİ TEHLİKELİ YOLA SOKACAK''

Pekin yönetimi, seçim arifesinde Lai'nin Tayvan'ı bağımsızlık doğrultusunda "tehlikeli bir yola" sokacağı uyarısı yapmış, seçilmesi halinde çatışma ve savaş riskinin doğabileceği imasında bulunmuştu.

Çin'in tepkisi, DPP'nin genel siyasi çizgisine karşıtlığından kaynaklanıyor. Parti, Ada'nın egemenliğinden taviz verilmemesini, fiili bağımsızlığının korunmasını savunan siyasi çizgiyi temsil ediyor.

Tayvan'da çok partili döneme geçilmesinden sonra kurulan DPP, Çin'deki iç savaşta komünistlerle mücadelede eden kurucu parti Koumintag'ın "Çin'in meşru temsilcisi olma iddiasından" çok "Tayvan'ın bağımsızlığı" fikrine yakın duruyor.

ÇİN VE TAYVAN ARASINDA YAŞANAN GERİLİM

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Koumintag) güçleri ile Mao Zıdong önderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) güçleri arasında yaşanan iç savaşta galip gelen komünistler, 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmişti.

İç savaşı kaybeden Koumintag üyeleri ise Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek, burada geçici hükümet kurmuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kendi topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasındaki ayrılık hala sürüyor.

Son yıllarda Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artıran Pekin yönetimi, Ada'nın ana kara ile yeniden birleşmesi için gerekirse güç kullanımını dışlamayacağını vurguluyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...