Tgrt Haber

Çin'den ABD'ye veto tepkisi: Gazze'deki durumu daha tehlikeli hale getiriyor

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
21 Şubat 2024 09:32 - Güncelleme : 21 Şubat 2024 09:51
çin,abd,gazze

ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Gazze'de acil insani ateşkes çağrısı tasarısını veto etmesine Çin'den sert tepki geldi. Çin, ABD'nin durumu daha da kötü hale getirdiğini belirtti.

ABD, Gazze'de her geçen dakika artan can kaybına rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) acil insani ateşkes çağrısı yapan tasarıyı veto etti. Çin, BMGK'nin ateşkes için adım atması gerektiğini, bunun yasal sorumluluğu olduğunu vurguladı. 

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Cang Cün, ülkesinin Washington'ın kararından hayal kırıklığı duyduğunu dile getirdi, "ABD'nin vetosu, yanlış mesaj veriyor, Gazze'deki durumu daha tehlikeli hale getiriyor." dedi.

''ABD'NİN VETOSU GÜÇLÜ ÇAĞRIYI SUSTURAMAZ''

ABD'nin, Cezayir'in önerisiyle sunulan tasarıya, "diplomatik çabaları kesintiye uğratacağı" gerekçesiyle karşı çıkmasının tamamıyla savunulamaz olduğunun altını çizen Cang, "ABD'nin vetosu, Gazze'de ateşkes sağlanması ve savaşa son verilmesi için yapılan güçlü çağrıyı susturamaz. Güvenlik Konseyi veto yüzünden adaleti yerine getirme sorumluluğunu bir tarafa bırakamaz." ifadelerini kullandı.

Çin'den ABD'ye veto tepkisi: Gazze'deki durumu daha tehlikeli hale getiriyor - 1. Resim

CEZAYİR'İN ATEŞKES İÇİN KARAR TASARISI

Cezayir tarafından sunulan karar tasarısında, Gazze'de acilen insani ateşkes sağlanması talep ediliyordu. Sivillere yönelik her türlü saldırının kınandığı tasarıda, aynı zamanda Filistin halkının zorla yerinden edilmesine de karşı çıkılıyordu.

Karar tasarısında, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yapılırken Gazze'nin tüm bölgelerine engelsiz insani yardım sağlanması gerektiği vurgulanıyordu.

Tüm esirlerin serbest bırakılması talep edilen karar tasarısında, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail'e yönelik 26 Ocak'ta aldığı ihtiyati tedbir kararlarına da atıfta bulunuluyordu.

Güvenlik Konseyi üyesi 15 ülkeden 13'ünün "evet" oyu verdiği tasarıyı, ABD daimi üye olarak sahip olduğu veto yetkisini kullanarak reddederken, İngiltere çekimser kaldı.

Çin'den ABD'ye veto tepkisi: Gazze'deki durumu daha tehlikeli hale getiriyor - 2. Resim

ABD'NİN VETOSU İLK DEĞİL

ABD daha önce 16, 18 ve 25 Ekim 2023 ile 8 Aralık 2023'te BMGK'de Gazze'ye ilişkin sunulan karar tasarılarını veto etmişti.

ABD, BM Genel Kurulunda 13 Aralık 2023'te 153 ülkenin "evet" oyu kullandığı Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısı için de "hayır" oyu kullanan 10 ülkeden biri olmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...