Tgrt Haber

Çin'den son ültimatom: Tayvan lideri ateşle oynuyor

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
24 May 2024 14:21 - Güncelleme : 24 May 2024 14:23

Çin Savunma Bakanlığı, Tayvan'ın tatbikatla ilgili açıklamasına “Tayvan lideri ateşle oynuyor” ifadeleriyle cevap verdi.

ABD’ye ait savaş gemilerinin Tayvan Boğazı’nda devriye gezmesi Çin’de gerilimi yükseltti. Dünya Orta Doğu’daki çatışmalara odaklanmışken ABD-Çin-Tayvan üçgenindeki kriz tekrar patlak verdi. Çin harekete geçerek askeri tatbikatlarını arttırdı. Çin'in Tayvan Adası ve bağlı adaları kuşatan askeri tatbikatı iki ülkeyi burun buruna getirdi.

Tayvan yaptığı açıklamada Çin'e ait 49 askeri hava aracı ve 26 gemi tespit edildiği aktarıldı. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian ise askeri tatbikatın ikinci gününde yaptığı açıklamada Tayvan lideri Lai Ching-te’nin bölgeyi savaş tehlikesine doğru sürüklediğini belirtti.

Wu ayrıca, Tayvan lideri Lai Ching-te’nin göreve gelir gelmez "iki devlet teorisini" öne sürerek, güç kullanarak ve dış güçlere güvenerek Tayvan'ın bağımsızlığını elde etmeye çalışıp tek Çin ilkesine ciddi şekilde meydan okuduğunu vurguladı. Çin’den yapılan açıklamada “Bu tamamen ateşle oynamaktır ve ateşle oynayanlar sonunda yanacaktır” denildi.

Çin'den son ültimatom: Tayvan lideri ateşle oynuyor - 1. Resim

''DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHALESİNİ CAYDIRMAYI AMAÇLIYORUZ''

Wu, ''Tayvan, Çin'in Tayvan'ıdır ve Tayvan sorununun nasıl çözüleceği 1.4 milyardan fazla Çinliyi ilgilendiren bir konudur” diyerek, ordunun Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü somut eylemlerle savunacağını kaydetti. Wu, “Ayrılıkçı güçlerin her provokasyonuyla karşı önlemlerimiz, anavatanın tamamen yeniden birleşmesi gerçekleşene kadar bir adım daha ilerleyecektir” dedi. Wu, "Tamamen makul, meşru ve gerekli olan Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlar, ayrılıkçı güçlerin küstahlığına son vermeyi ve dış güçlerin müdahalesini caydırmayı amaçlıyor" dedi.

Çin Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Chen Binhua da yaptığı açıklamada, "Tayvan lideri göreve gelir gelmez ‘tek Çin’ ilkesine meydan okudu" ifadelerini kullandı.

TAYVAN ORDUSU TAKİP EDİYOR

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise, ''Bugün saat 06.00’ya kadar Tayvan etrafında Çin’e ait 49 uçak, 19 savaş gemisi ve 7 sahil güvenlik gemisi görüldü. Uçaklardan 35'i Tayvan Boğazı'nın orta hattını geçerek Tayvan Hava Savunma Tanımlama Bölgesi’ne (ADIZ) girdi. Tayvan ordusu durumu takip edip yanıt verdi'' ifadeleri kullanıldı.

TAYVAN'IN BAĞIMSIZLIK EYLEMLERİ

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı, Tayvan lideri Lai'nin yemin ederek göreve başlamasından 3 gün sonra Tayvan Boğazı'nda, adanın kuzey, güney ve doğusunda, Kinmen, Matsu, Wuqiu ve Dongyin adalarının çevresinde müşterek askeri tatbikat başlatıldığını duyurmuştu.

Çin'den son ültimatom: Tayvan lideri ateşle oynuyor - 2. Resim

“Müşterek Kılıç-2024A" adı verilen ve iki gün sürecek olan tatbikatların müşterek deniz-hava muharebesine hazırlık devriyesi, müşterek muharebe alanı ele geçirme ve kilit hedeflere ortak hassas saldırılar üzerinde yoğunlaştığı, Tayvan çevresindeki alanlarda devriyeyi ve birliklerin gerçek muharebe kabiliyetini test etmek için ada zincirinin içinde ve dışında entegre operasyonları da içerdiğini aktarmıştı. Tatbikatların aynı zamanda "Tayvan’ın bağımsızlık eylemlerine karşı güçlü bir cezalandırma ve dış güçlerin müdahale ve provokasyonlarına karşı sert bir uyarı” işlevi gördüğü vurgulamıştı.

Çin ordusu tatbikatların Tayvan’ı kuşatacak şekilde gerçekleştirildiğini gösteren bir fotoğraf yayınlarken, tatbikatlar ilk kez Çin kıyılarına yakın adaları da kapsıyor. Pekin yönetimi, 20 Mayıs’ta yemin ederek görevine başlayan adanın yeni lideri Lai Ching-te'yi Tayvan'ın bağımsız olduğunu ifade eden sözleri nedeniyle “ayrılıkçı” ve “sorun çıkaran” olarak nitelendirmişti.

ÇİN-TAYVAN ARASINDAKİ EGEMENLİK İHTİLAFI

Pekin yönetimi Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğunu belirtirken, Tayvan ise "bağımsız bir ülke" olduğunu iddia ediyor. Çin yönetimi "barışçıl yeniden birleşme" adı altında Tayvan'ı Çin'e bağlamak istiyor ve bu doğrultuda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. Pekin ayrıca, diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da "egemenlik ihlali" olarak görüyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...