Tgrt Haber

Donald Trump Filistin'e destek verenleri hedef aldı: Sınır dışı edeceğim

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
29 Ekim 2023 17:00 - Güncelleme : 29 Ekim 2023 17:16
Donald Trump Filistin'e destek verenleri hedef aldı: Sınır dışı edeceğim
,filistin,israil,abd

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Yahudiler Koalisyonu'nun Las Vegas'taki konferansında yaptığı bir konuşmasında skandal açıklamalara imza attı. Trump, ABD'deki Filistin yanlısı gösterilere katılan tüm yabancıların sınır dışı edileceğini söyledi.

2024'teki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olmak için yarışan eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Yahudiler Koalisyonu'nun Las Vegas'taki konferansında yaptığı konuşmayla tüm dikkatleri üzerine çekti. Trump konuşmasında, ABD'deki Filistin yanlısı gösterilere katılan tüm yabancıların sınır dışı edileceğini söyledi. "Radikal İslamcı teröristleri ülke dışında tutacağız. Seyahat yasağını hatırlıyor musunuz? Bir gün, bu seyahat yasağını yeniden tesis edeceğim" diyen Trump, 2017 yılında göreve başladığında da İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Irak ve Sudan'dan ABD'ye gelen kişilerin ülkeye girişine kısıtlamalar getirmişti.

7 Ekim'deki Hamas saldırılarına ilişkin konuşan Trump, "Bu barbarca eylemlerden etkilenen her İsrailli ve her Amerikalının yanındayız. 4 yıl boyunca hiçbir problemimiz yoktu. Bu düşünülemezdi. Eğer bir damla Amerikan kanı dökerseniz, biz de sizin kanınızı litrelerce akıtırız" ifadelerini kullandı.

Trump, Gazze'de devam eden savaşın "medeniyetle vahşilik, ahlakla ahlaksızlık ve iyiyle kötü arasında bir savaş" olduğunu öne sürdü.

Donald Trump Filistin'e destek verenleri hedef aldı: Sınır dışı edeceğim

Ateşkes çağrılarını eleştiren Trump konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu çatışmada kaybedilen her yaşamın sorumluluğu sadece ve sadece Hamas'ın omuzlarındadır. Savaş başlatmayacağız ama barıştan önce savaşların bitirilmesi gerekiyor. III. Dünya Savaşı'nı durduracağım. Gücümüzle barışı sağlayacağız.''

FİLİSTİN'E DESTEK VEREN ÖĞRENCİLERİ DE HEDEF ALDILAR

Cumhuriyetçi Parti'de adaylık yarışı veren bir diğer isim olan Nikki Haley ise yaptığı konuşmada parti içindeki ABD'yi uluslararası siyasetten soyutlamayı savunan kanadı eleştirdi. Eski Güney Karolina Valisi Haley, "Söylediklerimi bir kenara yazın. Bugün Ukrayna'yı terk etmek isteyenler, yarın İsrail'i terk etme riskini ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Trump yönetiminde ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi olarak görev yapan Haley, "Trump'ın geçmişte neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Buradaki soru, gelecekte neler yapacağı. Kaosla, kan davasıyla ve dramla geçirilecek bir 4 yılımız daha yok" diye konuştu.

Zirvede söz alan bir diğer başkan adayı Ron De Santis ise Amerikan üniversitelerinde anti-semitizmin yükselişe geçtiğini iddia ederek, Filistin'e destek gösterilerine katılan öğrencilerin vizelerinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...