Tgrt Haber

Dünyanın gözü 6 yılın ardından gerçekleşen Atina zirvesinde! İşte dış basında Erdoğan-Miçotakis görüşmesi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: TGRT HABER
07 Aralık 2023 15:13 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 15:52
Dünyanın gözü 6 yılın ardından gerçekleşen Atina zirvesinde! İşte dış basında Erdoğan-Miçotakis görüşmesi
recep tayyip erdoğan,,türkiye,yunanistan

Dünyanın gözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyaretinde... 6 yılın ardından Atina'da gerçekleşen ziyareti uluslararası ajanslar, haber kuruluşları yakından takip etti. İngiliz medyası, görüşme için 'kazan-kazan' yorumunda bulundu.

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İş birliği Konseyi'nin Beşinci Toplantısı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6 yıl sonra gerçekleştirdiği ilk ziyaret olması ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri nedeniyle de kritik olan zirveyi dünya basını yakından takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mevkidaşı Sakelaropulu ile yaptığı görüşmede öne çıkan başlık ''Bardağın dolu tarafını görelim'' oldu. Yunan Kathimerini gazetesi, ''Sakellaropoulou Erdoğan'a Yunanistan-Türkiye barışının korunması gerektiğini söyledi'' başlığını attı. Miçotakis ve Erdoğan'ın "açık kartlarla buluşacağını" yazdı.

Haberde 'Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou Perşembe günü ziyarette bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, iki ülkenin bazı konularda farklı görüşlere sahip olduğunu ancak "halkımızın yararına barışı ve iyi komşuluk ilişkilerini korumak için birlikte çalışmaları gerektiğini" söyledi' ifadelerine yer verildi.

Dünyanın gözü 6 yılın ardından gerçekleşen Atina zirvesinde! İşte dış basında Erdoğan-Miçotakis görüşmesi

GERGİN İLİŞKİLER DÜZELİYOR

Uluslararası haber ajansı AP gelişmeleri sıcağı sıcağına abonelerine ''Cumhurbaşkanı Erdoğan, gergin ilişkileri düzeltmek amacıyla Yunanistan'ı ziyaret etti'' ifadeleriyle şöyle servis etti:

''İlişkilerin iyileştirilmesi yönünde çalışma niyeti Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile yaptığı ilk görüşmede açıkça ortaya çıktı.''

France 24 ''Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO müttefikleri ile tarihi rakipler arasında yıllar süren gerilimin ardından yeni bir sayfa açılması girişimi olarak ilan edilen ve heyecanla izlenen bir ziyaret için Atina'ya gitti'' dedi.

Euronews ise liderlerin ve heyetlerin bir dizi görüşme gerçekleştireceğini duyurduğu haberde, ''Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün, komşu devletler arasında tarihsel olarak gergin olan ilişkileri yeniden düzenlemeyi amaçlayan önemli bir diplomatik misyonla Atina'yı ziyaret ediyor'' ifadelerine yer verdi.

Katar merkezli Al Jazeera Ankara ve Atina'nın ilişkilerinde yeni bir başlangıç yapmaya hazırlandığını yazdı.

Dünyanın gözü 6 yılın ardından gerçekleşen Atina zirvesinde! İşte dış basında Erdoğan-Miçotakis görüşmesi

'KAZAN-KAZAN' YAKLAŞIMI PLANLANIYOR

ABD merkezli ABC News ''Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gergin ilişkileri düzeltmek ve Batılı müttefiklerle bağları sıfırlamak amacıyla Yunanistan'ı ziyaret ediyor'' yorumunda bulundu.

Guardian ise ''Recep Tayyip Erdoğan, geçmişteki çekişmelerin ardından Atina'da 'kazan-kazan' yaklaşımını planlıyor'' manşetini attı.

Erdoğan'ın ''Atina'ya kazan-kazan yaklaşımıyla gideceğiz'' sözün hatırlatan İngiliz gazete ''Analistler, Yunanistan ile daha iyi ilişkilerin Türkiye'nin Avrupa ile gergin ilişkilerini onarmanın anahtarı olduğuna inanıyor'' dedi.

Times of India ise imzalanacak anlaşmaların ikili ilişkilerin ötesine uzandığını yazdı.

Fransız haber ajansı AFP, Erdoğan'ın ziyaretinde karşılıklı ilişkilerde "yeni bir sayfa açmayı amaçladığını" yazdı. 

 

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...