Tgrt Haber

Fırtına ABD'yi yerle bir etti: 40 milyondan fazla kişiyi etkileyecek

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
10 Ocak 2024 12:08 - Güncelleme : 10 Ocak 2024 12:18
abd,fırtına

ABD'nin doğusunu fırtına vurdu. Ülkenin doğusunda 630 bin haneye elektrik verilemezken, en az 3 kişi hayatını kaybetti. Yoğun kar yağışı ve su baskınlarına karşı uyarılar yapıldı. Florida'da şiddetli rüzgar nedeniyle araçlar sürüklendi, evlerde hasar meydana geldi. Florida’nın bazı bölgelerinde acil durum ilan edilirken, elektrik direkleri yerlerinden söküldü.

Fırtına Tahmin Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusunda yer alan Florida, Georgia, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde, yaklaşık 9 milyon insanın yaşadığı bölgede,12 kasırganın çıktığı ve önemli hasara neden olduğu bildirildi. Fırtına sebebiyle en az 3 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca, doğu yakası boyunca yağış beklendiği, Atlanta, Washington DC ve New York gibi yoğun nüfuslu şehirlerde su baskınları yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

Ülkedeki elektrik kesintilerini takip eden Poweroutages sitesine göre, şiddetli rüzgarlar nedeniyle ABD'nin doğusunda yaklaşık 630 bin hanenin elektriği kesildi. Elektrik kesintisinden en çok ülkenin doğusunda yer alan Florida, Georgia ve Kuzey Carolina eyaletleri oldu.

EYALETİN 65 İLÇESİNİN 49'UNDA OHAL İLAN EDİLDİ

ABD'deki kış şartları hava yolu ulaşımını da etkiledi. Ülkedeki hava trafiği istatistiklerini tutan FlightAware sitesine göre, olumsuz hava şartları yüzünden 966 uçuş iptal edildi, 5 bin 580 uçuş gecikmeli olarak gerçekleştirildi. Kasırgaların sık görüldüğü Florida'da Vali Ron DeSatnis, "kuvvetli rüzgar, dolu ve ani sel tehlikesi" ihtimaline karşın, eyaletin 67 ilçesinin 49'unda olağanüstü hal ilan etti.

Fırtına ABD'yi yerle bir etti: 40 milyondan fazla kişiyi etkileyecek

Yetkililer ayrıca, ülkenin doğu yakasında bugünden itibaren yaklaşık 30 santime kadar kar yağabileceği uyarısında bulunurken, New York'un metropol bölgesinde çarşamba günü, fırtınanın hızının saatte 65-95 kilometre arasında değişeceği ve büyük elektrik kesintisine neden olabileceğini kaydetti. Olumsuz hava koşullarından yaklaşık 40 milyon insanın etkilenebileceği belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...