Tgrt Haber

Güney Çin Denizi'nde korkutan görüntüler: Çin Sahil Güvenliği, Filipinler'e saldırdı

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
20 Haziran 2024 12:18 - Güncelleme : 20 Haziran 2024 12:30

Güney Çin Denizi'nde Çin Sahil Güvenliği ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri arasında gerilim arttı. Çin, Filipinler'e ait ikmal gemisine ve askerlerine saldırırken Filipinler'den tepki açıklaması gecikmedi.

Güney Çin Denizi'nde gerilim tırmanıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Sahil Güvenliği, Filipinler'e ait ikmal gemisinin, İkinci Thomas Sığı yakınındaki sulara yasa dışı bir şekilde girip Çin gemilerine tehlikeli şekilde yaklaşarak çarpışmaya neden olduğunu duyurmuştu.

Geminin Çin tarafından gelen uyarılara kulak asmadığı bilgisine yer verilen açıklamada, çarpışma nedeniyle iki tarafta herhangi bir hasar veya yaralanma olup olmadığına dair bilgi verilmemişti. Şimdi ise Çin Sahil Güvenliği personeli Filipinler ordusuna ait botlara balta ve bıçaklarla saldırdı.

ÇİN İLE FİLİPİNLER ARASINDA YAŞANAN GERİLİM GİDEREK ARTIYOR

Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, 17 Haziran'da Çin Sahil Güvenliği personelinin, Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin İkinci Thomas Sığlığında 1999'da karaya oturan BRP Sierra Madre gemisine gerçekleştirdiği ikmal operasyonlarını fiziksel saldırı, bıçak, siren ve flaş ışıklar kullanarak engellediği bildirildi.

Filipinler askerinin, Çin'in tacizine cesurca karşılık verdiği, pozisyonlarını koruduğu aktarıldı. Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası hukuka uyma ve bölgede barışı koruma konusundaki profesyonelliğini sürdürdüğü vurgulandı.

ÇİN SAHİL GÜVENLİĞİ, FİLİPİNLER ASKERİNİ YARALADI

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Çin Sahil Güvenlik personeli, bir Filipinler askerini baltayla yaralamakla tehdit ederken, Filipinler botunu çekmek için halatlar bağladı. Ayrıca kaos oluşturmak, iletişimi bozmak ve Filipinler birliklerinin dikkatini başka yöne çekmek için sirenler çalarak düşmanca ve tehlikeli durumu daha da kötüleştirdiler. Çin Sahil Güvenliği, şişme bottaki bir Filipinler askerine acımasızsa saldırdı, diğerlerini kesici alet savurup açıkça zarar vermekle tehdit etti. Bu şiddetli çatışmanın ortasında Çin Sahil Güvenliği, iletişimi daha da bozmak için sürekli siren çalarak kaosu ve kafa karışıklığını yoğunlaştıracak şekilde göz yaşartıcı gaz da kullandı. Filipinler Silahlı Kuvvetleri personeli, yaralı personele ilk yardım yaparak aşırı baskı altında dayanıklılıklarını ve profesyonelliklerini ortaya koydu."

FİLİPİNLER BOTUNA KESİCİ ALETLERLE SALDIRDILAR

Çin Sahil Güvenliğinin BRP Sierra Madre gemisinin yanındaki Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin şişme botlarına kesici aletlerle saldırdığı, Filipinli askerleri tehdit ederek saldırganlıklarını artırdığı vurgulandı.

Açıklamada, "Çin Sahil Güvenliği, Filipinler askerlerine taş ve farklı cisimler fırlatmaya başladı. Ayrıca botları keserek kullanılamaz hale getirdi. Sirenler de aralıksız çalmaya devam etti. Çin Sahil Güvenliği, saldırgan eylemleriyle Filipinler askerlerini tacizine devam etti. Bunlar arasında fiziksel saldırılar, bıçakların kullanılması, Filipinli askerlerin görüş ve koordinasyonunu bozmak için flaş ışıklarının kullanılması yer alıyor. Bir Çin askeri uçağı da güç ve gözdağının bir başka göstergesi olarak tepemizde tur attı" denildi.

Ayrıca Çin Sahil Güvenliğine ait 2 teknenin, Filipinler ordusunun bir şişme botunu iki taraftan sıkıştırdığı ve sürüklediği aktarıldı. Açıklamada, "Bir korsanlık eylemi olarak Çin Sahil Güvenlik personeli, malzemeleri yağmalamaya, ekipman çalmaya başladı" ifadeleri kullanıldı.

SALDIRI ANLARININ GÖRÜNTÜLERİ

Yapılan açıklamayla birlikte paylaşılan görüntülerde, onlarca Çin Sahil Güvenlik personelinin Filipinliler askerlerinin bulunduğu botlara bıçak ve baltalarla saldırdığı, botlarını patlatmaya çalıştığı görüldü.

Çin'den açıklama Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian ise gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Çin Sahil Güvenliği tarafından olay yerinde gerçekleştirilen hareket, profesyonel ve ölçülüydü" dedi. Lin, "yasadışı" bir ikmal görevini durdurmaya çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...