Tgrt Haber

Güney Kore, Kuzey Kore'nin bölgeyi krize sokacak planını açıkladı: 1 haftaya fırlatacaklar

Editör: Murat Makas / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Kasım 2023 10:29 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 10:39
Kuzey Kore,Güney Kore,casus uydu,ABD

Güney Kore, Kuzey Kore'nin bir hafta içinde casus uydu fırlatacağını duyurdu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS) yetkilileri "Kuzey Kore'yi hazırlandığı casus uydu fırlatma girişimini durdurması için sertçe uyarıyoruz'' dedi.

Güney Kore’nin ABD ile tatbikatları Kuzey Kore’ye geri adım attırmıyor. Balistik füze denemeleriyle bölgede tansiyonu arttıran Kuzey Kore, Rusya ile işbirliği yaparak uydu fırlatma hazırlıklarına başladı. Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik, Kuzey Kore'nin "bir hafta içinde casus uydu fırlatma" hazırlığında olduğunu bildirdi.

Yonhap'ın haberine göre, Bakan Shin, Seul merkezli KBS kanalındaki röportajında "Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin hareketlerini izliyor. Kuzey Kore, yaklaşık bir hafta içinde casus uydu fırlatmaya hazırlanıyor." dedi.

Shin, Kuzey Kore'nin daha önceki uydu fırlatma girişiminde yaşanan teknik arızayı Rusya'nın "yardımıyla" çözmüş olabileceğini öne sürdü.

"UYDU FIRLATMA PLANINI DURDURUN" UYARISI

Öte yandan, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS) yetkililerinden Korgeneral Kang Ho-pil, "Kuzey Kore'yi hazırlandığı casus uydu fırlatma girişimini durdurması için sertçe uyarıyoruz." ifadesini kullandı.

Kang, "Kuzey Kore, askeri casus uydusunu, uyarılarımıza rağmen fırlatırsa ordumuz, halkımızın hayatını ve güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri alacaktır." dedi.

Kuzey Kore 1 hafta içinde casus uydu fırlatacak

KUZEY KORE’NİN CASUS UYDU FIRLATMA GİRİŞİMLERİ

Kuzey Kore, 31 Mayıs'ta askeri casus uydu fırlatma girişiminde bulunmuş, deneme, taşıyıcı roket sistemindeki arıza nedeniyle başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, bu denemeyi yılın ilk yarısındaki "en ciddi hata" olarak tanımlamıştı.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara rağmen kısa sürede uydunun yeniden "doğru şekilde" fırlatılacağını duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...