Tgrt Haber

Hamas'ın elini sıkan İsrailli esir liderleriyle aralarında geçen konuşmayı anlattı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Times of Israel
01 Aralık 2023 11:58 - Güncelleme : 01 Aralık 2023 12:37
hamas,israil,gazze,filistin

Serbest bırakılan 85 yaşındaki İsrailli esir Yocheved Lifshitz'in Hamas'ın elini sıkarak veda etmesinin yankıları sürerken Lifshitz, Hamas lideri Yahya Sinvar'la arasında geçen konuşmayı anlattı.

Serbest bırakılırken Hamas'ın elini sıkan İsrailli rehinelerden Yocheved Lifshitz, örgütün Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'la arasında geçen konuşmayı anlattı. 85 yaşındaki Lifshitz, İsrail merkezli haber sitesi Davar'a dün verdiği söyleşide şu ifadeleri kullandı: 

''Gazze'ye götürülmemizin üzerinden üç ya da dört gün geçtikten sonra Sinvar yanımıza geldi. Ona yıllardır barışı destekleyen kişilere böyle bir şey yaptığı için kendisinden nasıl utanmadığını sordum. Bana cevap vermedi. Sessiz kaldı.''

İsrailli haber sitesi Times of Israel'in haberine göre Lifshitz, salı günü Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde, Hamas'ın rehin aldığı kişilerin yakınlarının düzenlediği mitinge de katıldı. Lifshitz'in 83 yaşındaki eşi Oded Lifshitz'in halen esir tutulduğu bildirildi.

Haberde, Lifshitz ve eşinin uzun süredir barış aktivisti olarak çalıştığı, Gazze'de yeterli tedavi göremeyen hastaları İsrail'deki hastanelere taşıdığı bilgisi de paylaşıldı. 

Hamas'ın elini sıkan İsrailli esir liderleriyle aralarında geçen konuşmayı anlattı

NELER OLMUŞTU?

Hamas, Lifshitz ve 79 yaşındaki Nurit Cooper'ı 23 Ekim'de "insani gerekçelerle" serbest bırakmıştı.  Lifshitz, serbest bırakıldıktan sonra Hamas militanlarının kendilerine iyi davrandığını söylemiş ve rehin tutuldukları süreçte tıbbi destek aldıklarını ifade etmişti. Ayrıca Lifshitz'in serbest bırakılırken bir Hamas militanının elini sıktığı görüntüler dikkat çekmişti.

İsrailli medya kuruluşları Channel 13 ve 12'in üç günce önce yayımladığı haberlerde, Sinvar'ın tünellerde tutulan rehineleri ziyaret ederek, "Burada güvendesiniz. Başınıza bir şey gelmeyecek" dediği de aktarılmıştı. 

Bunlara ek olarak İsrail Sağlık Bakanı Uriel Buso, pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hamas'ın cuma günü serbest bıraktığı Adina Moshe'yi hastanede ziyaret ettiğini belirtmişti. Buso, 72 yaşındaki kadının rehin tutulurken bir Hamas askeriyle konuşarak, ondan kendisi yerine daha yaşlı bir esiri serbest bırakmasını talep ettiğini söylediğini aktarmıştı. 

Kaynak: Times of Israel
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...