Tgrt Haber

Hamas'tan İsrail ve ABD'ye net mesaj: Ateşkes yoksa takas da yok

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: Hama
02 Aralık 2023 23:25 - Güncelleme : 02 Aralık 2023 23:39
Hamas'tan İsrail ve ABD'ye net mesaj: Ateşkes yoksa takas da yok
ABD,Hamas,Filistin,İsrail,Gazze,,Savaş

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, esir takasına ilişkin kritik bir açıklama yaptı. El-Aruri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları durmadığı takdirde esir takası olmayacağını açıkladı.

İsrail-Hamas savaşı, 'insani ara'nın ardından tekrar alevlendi. İsrail ordusu, Gazze'yi şiddetli bir bombardımana tuttu. Gazze'de can kaybı her geçen saat artmaya devam ederken İsrail ordusu, Cibaliye ve Bureyc Mülteci kamplarına saldırdı. İsrail'in kanlı saldırılarında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Bölgede yeniden bir ateşkes ve sonrasında da esir takasının başlamasını beklerken Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri'den konuya ilişkin kritik bir açıklama geldi. Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Aruri, İsrail ile kadın ve çocukların takasının ardından karşılıklı olarak cesetlerin takas edilmesi konusunda müzakerelerde bulunulduğunu ancak Tel Aviv'in bu konuya yanaşmadığını, daha sonra ise askerliğini yapmış ya da hala yedek asker olan yaşlı erkeklerin takasının gündeme geldiğini aktardı.

"RESMİ TUTUMUMUZ NET: SAVAŞ BİTECEK!"

Yaşlı erkeklerin takası için yürütülen müzakerelerde, kadın ve çocukların takası için varılan mutabakattan farklı şartlar öne sürdüklerini ancak İsrail'in bu takası yapmak yerine saldırılara yeniden başlamayı tercih ettiğini ifade eden Aruri, "İsrail, halkımıza karşı katliam işleyerek direnişin tutumunu değiştireceğini zannediyor. Ancak bizim resmi tutumumuz net; savaş bitecek, sonra esir takasından bahsedilecek" dedi.

Hamas'tan İsrail ve ABD'ye net mesaj: Ateşkes yoksa takas da yok

"BAŞARILI OLAMADILAR VE ASLA DA OLAMAYACAKLAR"

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların ilk 50 gününün değerlendirmesini yapan Aruri, şu ifadeleri kullandı:

"İşgal güçleri hava ve kara kuvvetlerinin üçte birini Gazze'ye sevk etti. Bu büyüklükte bir kuvvetle Gazze'nin kuzeyinin üçte birlik kısmına saldırdılar ancak 50 gün boyunca burada kontrolü sağlamada başarılı olamadılar ve asla da olamayacaklar. İsrail'i destekleyen ülkeler bile artık Siyonist hükümetin 'Hamas'ı yok etme, esirleri güç kullanarak geri alma ve Gazze'de kontrolü sağlama' hedeflerinin gerçek dışı olduğuna ikna oldular.

Biz ilk günden beri diyoruz ki; İsrail, esirlerini ancak savaş bittikten sonra ve tüm Filistinli esirler serbest kaldıktan sonra geri alabilir. Elimizdeki İsrailli esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılması talebimiz kesindir ve bundan dönüş söz konusu değildir"

Hamas'tan İsrail ve ABD'ye net mesaj: Ateşkes yoksa takas da yok

"İNSANİ ARA'YI İHLAL EDEN HAMAS DEĞİLDİR"

Aruri, ABD'nin "insani ara"nın sona ermesinden Hamas'ı sorumlu tutmasının hatırlatılması üzerine, "ABD, Filistin ilgili tüm konularda ahlaken iflas etmiş ve İsrail'den bile daha faşist bir devlet haline gelmiştir. 'İnsani ara' sona ermeden 2 gün önce İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, savaşın yeniden başlatma kararnamesini imzaladığını açıkladı. Dolayısıyla'insani ara'yı ihlal eden Hamas değildir" ifadelerini konuştu.

Kaynak: Hama
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...