Tgrt Haber

İlk çağrısından sonra geri vites yapmıştı... Macron İsrail'e yeniden 'Dur' dedi

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı, TGRT Haber
20 Kasım 2023 03:22 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 03:26
İlk çağrısından sonra geri vites yapmıştı... Macron İsrail'e yeniden 'Dur' dedi
Macron,Fransa,israil,gazze,saldırı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmelerinde Gazze ve Batı Şeria'daki durum ele alındı. Macron, İsrailli yetkililerden bu duruma son vermeleri talebinde bulundu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 45. günde sürerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan yeni bir çıkış geldi. Macron'un Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşme sonrası Elysee Sarayından açıklama yapıldı. 

Açıklamada, Macron ve Abbas'ın telefon görüşmesinde, insani ateşkes konusunu ve Batı Şeria'daki durumu değerlendirdikleri ifade edildi.

'BU DURUMA SON VERİN'

Görüşmede, Batı Şeria'da Filistinli sivillere uygulanan şiddeti kınayan Macron'un, İsrailli yetkililerden bu duruma son vermeleri talebinde bulunduğunu dile getirdiği aktarıldı.

"Her iki başkan da Batı Şeria'yı zayıflatacak bir şey yapmamanın önemi konusunda anlaştı." ifadesi kullanılan açıklamada, iki liderin, Filistinlilerin bir devlete sahip olma isteklerini karşılamak için siyasi sürecin yeniden başlaması gerektiğini belirttiği bildirildi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı (Macron), Fransa'nın, savaşın sona ermesini ve bölgedeki herkes için barış ve güvenliğin yeniden tesis edilmesini sağlayan tüm bölgesel ve uluslararası çabalara katkıda bulunduğunu hatırlattı." denildi.

NETANYAHU'YA ATEŞKES ÇAĞRISI

Macron'un Netanyahu ile yaptığı görüşmede de Gazze'de devam eden saldırılara bağlı olarak çok sayıda sivil can kaybı yaşandığına dikkati çektiği, Gazze'deki sivillerin korunması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

İlk çağrısından sonra geri vites yapmıştı... Macron İsrail'e yeniden 'Dur' dedi

Açıklamada, Macron'un bölgede derhal bir insani ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladığı, bunun daha sonra da ateşkese evrilmesi gerektiği ifade edildi.

Macron'un, Batı Şeria'daki Filistinli sivillere yönelik artan şiddet karşısında endişe duyduğunu ve bu durumu kınadığını Netanyahu'ya söylediği belirtilen açıklamada, "(Macron) Bu şiddetin yayılmasını önlemek ve sükuneti korumak için her şeyin yapılması gerektiği konusunda ısrarcı oldu." bilgisi verildi.

Açıklamada, Macron'un, Gazze'deki durumun bölgeye yayılmasından kaçınmak gerektiğini vurguladığı, Filistin meselesinde iki devletli çözümün Orta Doğu'da istikrarı sağlayacağını söylediği kaydedildi.

Macron'un Netanyahu ile Gazze'deki esirler meselesini de görüştüğü aktarılan açıklamada, Macron'un İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu ve "Fransa'nın bu ülkenin terörle mücadelesinde dayanışma içinde olduğunu" söylediği de ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE GERİ ADIM ATTI

Macron, geçtiğimiz günlerde İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda sivillerin öldüğünü belirterek, "Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail'i durmaya çağırıyoruz." diye konuşmuştu. Netanyahu'nun tepkisi sonrası ise geri adım atan Macron, öyle demek istemediğini vurguladı.

İsmi açıklanmayan Fransız bir diplomatik kaynak, Macron'un "İsrail güçlerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını asla ima etmediğini ve böyle bir şeyin yaşanacağını hesaba katmadığını" kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı, TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...