Tgrt Haber

Rusya ile gerilim! İngiltere, Ukrayna’ya savunma silahları gönderecek

18 Ocak 2022 12:00
Rusya ile gerilim! İngiltere, Ukrayna’ya savunma silahları gönderecek
Rusya,İngiltere,Ukrayna,savunma silahları,işgal,Ben Wallace,Rus işgali

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime İngiltere de resmen dahil oldu. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus işgaline karşı Ukrayna’ya yeni savunma silahları verileceğini belirtti. Herhangi bir ihlalin bir "işgal" olarak görüleceğini kaydeden Wallace, "Bunun, her iki tarafta da büyük bir can kaybına yol açabileceğinden korkuyorum." dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tansiyonu yükseltmesi sonrası İngiltere’den yeni açıklama geldi. Parlamentoda açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna sınırındaki Rus gücünün büyüklüğü konusunda "gerçek bir endişe" olduğunu belirtti. Ben Wallace, Rus işgaline karşı Ukrayna'ya daha fazla savunma silahı ve askeri eğitim vereceklerini söyledi.

ANTİ TANK SİLAHI SEVKEDİLECEK

Rusya'nın hazırlık seviyesinin en iyi ihtimalle istikrarsızlaştırıcı bir atmosfere, en kötü ihtimalle de bir çatışmaya yol açabileceği konusunda uyarıda bulunan Wallace, Moskova'nın "giderek artan tehditkar davranışları ışığında" Ukrayna'ya yeni destekler verileceğini ifade etti.

Wallace, "Ukrayna'ya hafif anti-tank savunma silah sistemleri tedarik etme kararı aldık. Az sayıda İngiliz personeli, İngiltere'ye dönmeden önce Orbital Operasyonu kapsamında kısa bir süre için erken aşama eğitimi verecek." ifadelerini kullandı.

Rusya ile gerilim! İngiltere, Ukrayna’ya savunma silahları gönderecek

MEŞRU MÜDAFAA İÇİN KULLANILACAKLAR

Ukrayna'nın kendi sınırlarını savunma konusunda her türlü hakka sahip olduğunu belirten Wallace, "Açık konuşmak gerekirse, bu destek, kısa menzilli ve açıkça savunma amaçlı silahları kapsıyor. Bunlar stratejik silahlar değiller ve Rusya için tehdit oluşturmuyorlar, meşru müdafaa için kullanılacaklar." diye konuştu.

İŞGAL OLARAK GÖRÜLECEK

İngiliz Savunma Bakanı, Rusya'nın Ukrayna'da herhangi bir "istikrarı bozucu eylem" gerçekleştirmesi durumunda, "yürürlüğe girmeye hazır bir uluslararası yaptırım paketi" olduğunu vurguladı.
Herhangi bir ihlalin bir "işgal" olarak görüleceğini kaydeden Wallace, "Bunun, her iki tarafta da büyük bir can kaybına yol açabileceğinden korkuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

‘PUTİN’E KALMIŞ’

Moskova ile mevcut ilişkilerin zorlu olduğunu kaydeden Wallace, arzu ettikleri ilişkinin böyle olmadığını belirterek, "Hala diplomasinin galip geleceği konusundaki umudumu koruyorum. Diplomasi ve diyaloğu mu yoksa çatışma ve bunun sonuçları mı seçeceği Devlet Başkanı (Vladimir) Putin'e kalmış." diye konuştu.

İngiliz Savunma Bakanı, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu'yu "karşılıklı güvenlik endişeleriyle ilgili sorunları tartışmak" için Londra'ya davet etti.

Rusya ile gerilim! İngiltere, Ukrayna’ya savunma silahları gönderecek

‘SAVAŞ NEDENİ’

Rusya ile İngiltere arasındaki gerilim gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Genelkurmay Başkanı Tony Radakin, Rusya'nın deniz altındaki iletişim kablolarını kesmesinin “savaş nedeni” sayılacağını söyleyerek Rusya'ya karşı sert açıklamalarda bulunmuştu. Dünyadaki iletişimi önemli bölümünün deniz altındaki iletişim kablolarına bağlı olduğunu kaydeden Radakin, “Rusya bu deniz altı kablolarını tehdit etme konusunda kapasitesini geliştirdi” demişti. Radakin, Rusya’nın askeri gücüyle rekabet etmek için hipersonik silahlar geliştirmeye başlayacaklarını da söyleyerek “Bu silahlar bizde yok ama olmalı” diye konuşmuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...