Tgrt Haber

İran 1 yıldır alıkoyuyordu, 1 milyar TL'lik petrol tankerini serbest bıraktı

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: tgrthaber.com
11 Temmuz 2024 16:21 - Güncelleme : 11 Temmuz 2024 16:21
İran 1 yıldır alıkoyuyordu, 1 milyar TL'lik petrol tankerini serbest bıraktı

Marshall Adaları bayraklı Advantage Sweet tankeri, Nisan 2023'te taşıdığı 50 milyon dolar değerindeki petrol ile İran donanması tarafından alıkonulmuştu.

Marshall Adaları bayraklı Advantage Sweet tankeri, Nisan 2023'te Kuveyt'ten Chevron Corp. için taşıdığı 50 milyon dolar (1 milyar 641 milyon 400 bin TL) değerindeki petrolle birlikte İran donanması tarafından Hürmüz Boğazı'nda alıkonulmuştu. İzleme verilerine göre, tanker şimdi uluslararası sulara doğru ilerliyor. İran, geminin ayrılışını doğrulamadı.

Bu gelişme, İran mahkemesinin ABD hükümetine, Washington'un yaptırımları nedeniyle bir İsveç şirketinin nadir görülen bir cilt hastalığı için özel pansuman ve bandaj tedarikini durdurması nedeniyle 6,7 milyar dolardan (219 milyar 943 milyon 446 bin TL) fazla tazminat ödemesini emretmesinin ardından geldi.

BAŞKA GEMİ İLE ÇARPIŞTIĞI İDDİASI

İran başlangıçta Advantage Sweet'i başka bir gemiye çarptığı için alıkoyduğunu ifade etti, ancak bu iddiayı destekleyen bir kanıt bulunamadı. Daha sonra, İranlı yetkililer geminin alıkonulmasını bu mahkeme davasına bağladı.

IRNA'ya göre, dava 300 davacı adına açıldı ve İsveç şirketinin kararının ardından yaklaşık 20 hastanın öldüğünü belirtti. Epidermolysis bullosa, vücutta ve gözlerde kabarcıklara neden olan nadir bir genetik hastalıktır ve hastalar "kelebek çocuklar" olarak bilinirler.

Bu karar, ABD'nin İran'a bağlı saldırılar ve rehineler nedeniyle İran'ın milyarlarca dolar ödemesini emreden kararlarına yanıt olarak geldi. İran ise buna karşılık ABD'yi 2017'deki bir IŞİD saldırısına dahil olmakla suçlayan davalar açtı.

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...