Tgrt Haber

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'tan İngiltere'ye Gazze tepkisi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
12 Şubat 2024 16:51 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 17:02
ingiltere,gazze,israil,iskoçya

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, İngiltere'ye ateş püskürdü. Başbakan Yusuf, Gazze'deki binlerce kadın ve çocuğun öldürüldüğü katliama tanıklık eden İngiliz hükümeti ve muhalefetin utanç içinde başlarını öne eğmeleri gerektiğini söyledi.

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf, İngiliz hükümeti ile muhalefetteki İşçi Partisi'ne Gazze için resmen ateş püskürdü. Hem hükümetin hem de muhalefetin Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunma konusunda isteksiz hareket ettiklerini belirten Başbakan bu durumun 'asla affedilemez' olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabı X'ten açıklama yapan Yusuf, 

İskoçya Ulusal Partisinin (SNP) İngiltere Parlamentosundaki lideri Stephen Flynn'in, Gazze'de derhal ateşkes çağrılarını desteklemeleri için İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer'a yazdığı mektuba yer verdi.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'tan İngiltere'ye Gazze tepkisi - 1. Resim

''BAŞLARINI ÖNE EĞMELİLER''

Söz konusu mektubu alıntılayan Yusuf, paylaşımında şunları kaydetti:

"Keir Starmer ve Sunak'ın, derhal ateşkes çağrısında bulunma konusundaki isteksizliği asla unutulmayacak ve affedilmeyecektir. İngiliz hükümeti ve İşçi Partisi muhalefeti, gözlerimizin önünde binlerce kadın ve çocuğun öldürüldüğü bir katliama tanıklık ederken utanç içinde başlarını öne eğmelidir."

İSRAİL REFAH'TA EN AZ 100 SİVİLİ ÖLDÜRDÜ

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Refah'taki hastane yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail'in kente düzenlediği saldırılarda 100'den fazla kişinin öldürüldüğünü ve hastanelere yüzlerce yaralı getirildiğini belirtmişti.

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının, Refah kent merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurmuştu.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'tan İngiltere'ye Gazze tepkisi - 2. Resim

Yerel kaynaklar, İsrail ordusunun savaş uçakları, yoğun topçu atışı ve savaş gemileriyle denizden açtığı ateşle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilen Filistinlilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetmişti.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'tan İngiltere'ye Gazze tepkisi - 3. Resim

Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin sığındığı bir bölge.

Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 28 bin 340'a, yaralı sayısı da 67 bin 984'e yükseldi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...