Tgrt Haber

İsrail askeri savcısından itiraf gibi soruşturma kararı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
22 Şubat 2024 09:25 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 09:35
israil,gazze,filistin

Tel Aviv yönetimi savaş suçu iddialarını her fırsatta reddederken İsrail Ordusu Askeri Savcısı Yifat Tomer Yerushalmi, Gazze'deki askerlerin suç niteliği taşıyan uygulamaları nedeniyle soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 139 gündür devam ederken İsrail Ordusu Askeri Savcısı Yifat Tomer-Yerushalmi'den itiraf gibi bir açıklama geldi. İsrail askeri savcısı, askerlerin Gazze'de suç niteliği taşıyan uygulamalara imza attığını söyledi. Tel Aviv yönetimi, savaş suçu işlediğini her fırsatta reddederken gelen bu itiraf ve açılan soruşturma dikkat çekti.

''KABUL EDİLEMEZ OLAYLAR YAŞANDI''

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Yerushalmi, "Savaşın başlangıcından bu yana ordu, gücünü genel olarak yüksek profesyonellik ve hukuka uygun olarak kullanıyor. Ancak İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin değerleriyle bağdaşmayan, talimatlara aykırı, kabul edilemez olaylar da yaşandı." dedi.

İsrail askeri savcısından itiraf gibi soruşturma kararı - 1. Resim

Bu eylemlerden bazılarının "suç niteliği taşıdığını ve yetkili makamların bunları soruşturmaya başladığını" ifade eden Yerushalmi, İsrail ordusunun değer ve emirlerine aykırı uygunsuz davranışlar gözlemlediklerini, bunlar arasında uygunsuz ifadelerde bulunmak ve haksız güç kullanımının olduğunu aktardı.

GAZZE YAĞMALANDI

Bazı İsrail askerlerinin "(Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere ait) özel mülklerin herhangi bir operasyonel amaç olmaksızın kullanılması veya ortadan kaldırılmasını içeren yağmalamalar gerçekleştirdiğine ve sivil mülklerin emirlere aykırı olarak imha edildiğine dikkat çeken Yerushalmi, icra makamlarının soruşturmasını gerektiren vakalar olduğunu ve askeri savcılığın, olaylara karışanlar hakkında alınacak tedbirlere karar vereceğini kaydetti.

İsrail askeri savcısından itiraf gibi soruşturma kararı - 2. Resim

Yerushalmi, ordu komutanlarına da "bu tür vakaların önlenmesi için açıklayıcı tedbirler alınması ve rapor edilmesi" çağrısında bulundu.

'EVLERİ YAKMA' EMRİ

Gazze'deki hükümetin basın ofisinden ay başında yapılan açıklamada, "İşgal ordusu, Gazze Şeridi'ne düzenlediği soykırım savaşında 3 bin konutu yaktı." denilmişti. İsrail merkezli Haaretz gazetesinin 1 Şubat tarihli haberinde, İsrail askerlerinin saldırılarında Filistinlilere ait yüzlerce evin onarılamaz bir şekilde hasar gördüğü belirtilmişti.

İsrail askeri savcısından itiraf gibi soruşturma kararı - 3. Resim

İsrail ordusunda görevli komutanların, askerlere 7 Ekim'den bu yana saldırılara maruz kalan Gazze Şeridi'ndeki terk edilmiş evleri "yasal onay almaksızın" yakma emri verdiği bildirilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...