Tgrt Haber

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
31 Ocak 2024 09:27 - Güncelleme : 01 Şubat 2024 11:09
İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum
israil,,filistin,gazze

İsrail ve Hamas arasında 117 gündür süren saldırılarda ateşkes yeniden gündeme geldi. Hamas lideri İsmail Haniye, önceliklerinin saldırıların durması ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesi olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise Gazze'den birliklerini çekmeyeceğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 117 gündür devam ederken ABD, İsrail, Katar ve Mısır ateşkes ve esir takası anlaşması için görüşmelerini sürdürüyor. Hamas lideri İsmail Haniye de kendilerine bir teklif yapıldığını, değerlendirmek üzere Kahire'ye gideceğini duyurdu. Haniye, önceliklerinin İsrail'in acımasız saldırılarını sonlandırmak ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini sağlamak olduğunu ifade etti. 

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan da Gazze Şeridi'nde esir takası ve ateşkes anlaşmasına varılması hususunda önceliklerinin "İsrail'in saldırılarının nihai olarak tamamen sonlandırılması" olduğunu söyledi.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Muhammed Nazzal ise “Kalıcı ateşkes her iki tarafın da yararına. Aksi takdirde savaş devam edecek. Aşamalı olarak ateşkese hazırız” dedi.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum - 1. Resim

NETANYAHU: İSRAİL GÜÇLERİ GAZZE'DEN ÇEKİLMEYECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da ateşkes anlaşmasının koşullarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Netanyahu, İsrail, güçlerini Gazze'den çekmeyecek. İsrail Gazze Şeridi'nden güçlerini çekmeyecek veya binlerce Filistinli mahkumu serbest bırakmayacak." dedi. Tüm hedeflerine ulaşmadan savaşı sonlandırmayacaklarını söyleyen İsrailli Başbakan, ''Bu Hamas'ın ortadan kaldırılması, tüm rehinelerimizin geri dönmesi ve Gazze'nin artık İsrail için bir tehdit oluşturmamasını sağlamak anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum - 2. Resim

4 AYLIK ATEŞKES ÖNERİSİ

Fransa'nın başkenti Paris'te ABD İstihbarat Servisi'nin de (CIA) katıldığı Katar, İsrail ve Mısırlı yetkililerle sürdürülen görüşmelerden bir öneri ortaya çıktı. İsrail'in aracı ülkelerin önerisini kabul ettiği öne sürüldü.

4 aylık ateşkesi kapsayan anlaşmada Hamas'ın elindeki tüm esirleri serbest bırakması da isteniliyor. İsrail'in ise Gazze'ye yönelik saldırılarını aşamalı olarak ara vermesi gerekiyor. Ayrıca Tel Aviv yönetiminin Gazze'ye daha fazla insani yardım girişine izin vereceği de şartlar arasında yer alıyor.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum - 3. Resim

GAZZE'NİN KUZEYİNE SALDIRILAR YENİDEN BAŞLADI

Öte yandan İsrail, güçlerini aşama aşama çektiği Gazze'nin kuzeyinde Hamas'ın yeniden güçlendiğini iddia ederek saldırılarını yeniden başlattı. Kuzeyde saldırıların yeniden artması ise İsrail'in Hamas'ı yok etme kampanyasının planladığı gibi gitmediği yorumlarına neden oldu.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde son durum - 4. Resim

İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah hedeflerini de vurdu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant İsrail askerlerinin, Lübnan'la olan kuzey sınırı yakınında çok yakında harekete geçeceğini duyurdu. Hamas'a karşı savaşın aylar süreceğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...