Tgrt Haber

İsrail-Hamas savaşında ABD hamlesi: CIA devreye girecek

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
26 Ocak 2024 11:38 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 09:25
israil,hamas,abd,filistin,gazze

İsrail ve Hamas arasında ateşkes ve büyük çaplı esir takası anlaşması için CIA devreye girecek. ABD Başkanı Joe Biden'ın, CIA direktörü William Burns'ü görüşme için göndereceği iddia edildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 112 gündür devam ederken ateşkes için devreye CIA'in gireceği iddia edildi. ABD medyasından The Washington Post Gazetesi, adının açıklanmasını istemeyen yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın, CIA Direktörü William Burns'ü İsrail ve Hamas arasında ateşkes ve büyük çaplı esir takası anlaşması görüşmesi yapmaya göndereceği iddiasını yazdı.

CIA direktörü Burns'ün İsrailli ve Mısırlı mevkidaşlarının yanı sıra Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşmelere katılmak üzere gelecek günlerde Avrupa'ya gideceği belirtildi.

İsrail-Hamas savaşında ABD hamlesi: CIA devreye girecek

EN UZUN SÜRELİ ARA VE ESİRLERİN SERBEST BIRAKILMASI GÜNDEMDE

Habere göre, söz konusu görüşmelerde, 7 Ekim 2023'ten bu yana süren (Gazze'deki) çatışmalara en uzun süreli aranın verilmesi ve tüm esirlerin serbest bırakılması konuşulacak. Çatışmalara verilmesi ön görülen aranın süresi bilinmezken, bazı haberlerde İsrail'in tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında 60 günlük ateşkes önerdiği öne sürülmüştü.

Beyaz Saray yetkilileri dün gazetecilerin Burns'ün seyahati hakkındaki soruya yorum yapmaktan kaçınırken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise "Yeni bir rehine anlaşması yapmak için yürüttüğümüz tartışmalar ciddiyetle yürütülüyor." dedi.

İsrail-Hamas savaşında ABD hamlesi: CIA devreye girecek

'HAMAS MÜZAKERELERİ ASKIYA ALDI' İDDİASI

İsrail basınında dün çıkan bir haberde ise Katar'ın, Hamas'ın esir takasına ilişkin müzakereleri askıya aldığını İsrail'e ilettiği iddia edilmişti.

Haberde, "Hamas, Katarlı arabuluculara İsrail'in anlaşmanın ilk aşamasından (esir değişimi) itibaren Gazze Şeridi'ndeki tüm güçlerini çekmesini ve savaşı durdurmasını talep ettiğini iletti." ifadeleri kaydedilmişti.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 25 bin 900 Filistinli öldürüldü, 64 bin 110 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail-Hamas savaşında ABD hamlesi: CIA devreye girecek

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 219’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 556 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...