Tgrt Haber

İsrail önce zorla göç ettirdi ardından vurdu!

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
04 Şubat 2024 09:27 - Güncelleme : 04 Şubat 2024 09:28
israil,gazze,saldırı,hamas

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarına 121 gündür devam ederken zorla göçe sürdüğü Filistinlileri bir kez daha hedef aldı. Binlerce sivilin sığındığı Refah'a bombalar yağdı, çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana katlettiği Filistinlilerin sayısı 27 bin 238'e yükselirken, siviller halen hedef olmaya devam ediyor. İsrail'in kuzeyinden zorla göç ettirilen, Filistinlilerin sığındığı Refah kentine çok sayıda bomba yağdı. Yerleşim yerlerinin hava saldırısıyla vurulduğu bölgede çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

Gazze'nin 2,3 milyonluk nüfusunun yarısından fazlası Refah'a sığınmış durumda. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, güçlerinin artık Refah'a doğru ilerlemeye başlayacağını açıklamıştı.

İsrail savaş uçaklarının hedef aldığı noktalardan biri de Deir el-Balah şehri. Bir eve düzenlenen hava saldırısı sonucu can kayıpları yaşandı. İsrail güneyde ilerlemeye odaklanırken, Gazze'nin kuzeyinde de İsrail ve Hamas güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

İsrail önce zorla göç ettirdi ardından vurdu! - 1. Resim

HAMAS OFİSİNE BASKIN

İsrail ordusu 24 saat içinde onlarca Hamas üyesinin öldürüldüğünü duyurdu. Çok sayıda tanksavar füze fırlatıcısının yok edildiği bildirildi. Hamas ofisine yapılan baskında birliklerin askeri teçhizat, silah ve örgüte ait belgeler ele geçirdiği açıklandı.

İsrail önce zorla göç ettirdi ardından vurdu! - 2. Resim

2 BÜYÜK HASTANE HEDEFTEYDİ

Han Yunus'ta da İsrail güçlerinin şehrin 2 büyük hastanesinin çevresini bombaladığı gelen bilgiler arasında. Şehirde şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları ise Gazze'nin merkezinde bir grup İsrail askerinin havan topuyla hedef alındığını açıkladı.

İsrail önce zorla göç ettirdi ardından vurdu! - 3. Resim

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Hamas'ın, Mısır ve Katar tarafından iletilen ateşkes teklifine cevabı bekleniyor. Son olarak Paris'te ABD, İsrail, Katar ve Mısırlı istihbarat yetkililerinin değerlendirdiği ateşkes planının Hamas'ın eline ulaştığı bildirilmişti.

Filistinli yetkililer, Hamas'ın anlaşmayı reddetme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...