Tgrt Haber

İsrail TRT Arapça ekibini hedef aldı: Bir gazeteci bacağını kaybetti

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
12 Nisan 2024 14:24 - Güncelleme : 12 Nisan 2024 19:52

İsrail, TRT Arapça ekibinin de aralarında bulunduğu gazeteci grubunun bulunduğu kampa bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda bir kameraman bacağını kaybetti, durumu ciddiyetini koruyor.

İsrail, Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nuseyrat kampına bombalı saldırı düzenledi. Saldırı sonucu aralarında TRT Arapça kanal ekibinin de bulunduğu çok sayıda gazeteci yaralandı. İsrail'in tank atışı kullanarak basın ekibinin olduğunu bilerek hedef aldığı belirtildi.

Görgü kaynaklarından alınan bilgiye göre İsrail ordusu, Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda, bölgedeki gelişmeleri takip eden ve TRT Arapça ekibinin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyi hedef aldı.

Kameraman Sami Şahada'nın ağır yaralanıp ameliyata aldığı bildirilirken TRT Arapça muhabiri Sami Berhum da hafif yaralandığı belirtildi.

TRT'DEN İLK AÇIKLAMA

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı duruma ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Katil İsrail, Nuseyrat Kampında TRT Arabi ekibimizin aracını hedef aldı. Maalesef freelancer kameramanımız Sami Şahada ayağını kaybetti, şu an ameliyatta. Muhabirimiz Sami Berhum’un durumu çok şükür iyi. Hiçbir ahlaki, hukuki, insani sınırı olmayan İsrail vahşetini lanetliyorum."

İsrail TRT Arapça ekibini hedef aldı: Bir gazeteci bacağını kaybetti - 1. Resim

ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik yapılan saldırıya sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Açıklamasında şunları söyledi:

"Gazze Şeridi’nde Filistinlileri acımasızca katleden İsrail ordusunun, bölgedeki insani durumu dünya gündemine taşıyan basın mensuplarını hedef almasını bir kez daha lanetliyoruz.

Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yaparken İsrail tarafından hava saldırısına uğrayan TRT Arabi ekibine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; yaralanan muhabir Sami Şahada’ya şifa diliyoruz."

İsrail TRT Arapça ekibini hedef aldı: Bir gazeteci bacağını kaybetti - 2. Resim

FAHRETTİN ALTUN'DAN AÇIKLAMA

TRT Haber'e yaptığı açıklamasında İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT'ye geçmiş olsun dileklerini ileterek şunları söyledi:

"Biz ne olursa olsun İsrail'in bu zulmüne, katliamlarına, soykırımına karşı çok güçlü şekilde ses vermeye ve hakikatin yanında durmaya çalışıyoruz.

Bugün gerçekten Sami Şahada, burada bu hakikatin temsilcisi olarak, hakikati temsil eden, yanında duran bir gazeteci olarak İsrail'in hedef gözeterek saldırısına maruz kaldı. Ben kardeşimize acil şifalar diliyorum. TRT ailesine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. TRT Arabi ekibine yapılan bu saldırı kasıtlı bir saldırıdır. Bu kasıtlı saldırı bugüne kadar 140 gazeteciye yapılan saldırı gibi, 140 gazetecinin katledilmesi gibi bile isteye yapılmış ve İsrail'in hakikat karşısında stratejik bir adımdır. 

İsrail zira burada yürüttüğü bu zulüm politikalarını perdelemek için iki şey yapıyor. Bir, çok yoğun bir şekilde dezenformasyon çalışmaları yürütüyor. İkincisi de bu çerçevede gazetecileri katlediyor. Burada etik ilkelerden yoksun, uluslararası hukuktan bir haber, onun üzerinde kendini konumlandıran bir İsrail var. Burada ne yazık ki basın özgürlüğü diye tamamen suni bir şekilde istediklerinde gündem yapabilen batılı uluslararası medya kuruluşlarının nasıl kafalarını kuma gömdüklerini görüyoruz.

Burada sadece görevini ifa eden basın mensuplarına yönelik bir saldırı var. Bu saldırı sistematik bir şekilde 7 Ekim'den bu yana devam ediyor. Elbette on binlerce masumu katleden bir İsrail var karşımızda. Bunların da yine bu masumların sesini, hakikatin sesini duyurmaya çalışan 140 gazeteciyi de katleden bir İsrail var. Bizim yine daha önce TRT ekibine yaptığı saldırılar var. Anadolu Ajansı'mızın yine şehit ettiği muhabiri var. Aynı şekilde bugün de TRT Arabi ekibinin hedef alındığını görüyoruz."

SALDIRILARDA 140 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazeteci Muhammed es-Savalihi'nin de sağ elinden yaralandığı ifade edildi.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 140 gazetecinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

İsrail ordusu dün, Gazze Şeridi'nin orta kesiminde "sürpriz bir askeri operasyon" başlattığını açıklamıştı. İsrail'in evleri, camileri ve yolları hedef alan saldırılarında çok sayıda Filistinli ölmüş ve yaralanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...