Tgrt Haber

İsyancı grup geri döndü: Havan toplu saldırıda çok sayıda sivil öldü

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
26 Ocak 2024 12:42 - Güncelleme : 26 Ocak 2024 12:43
İsyancı grup geri döndü: Havan toplu saldırıda çok sayıda sivil öldü
kongo,saldırı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda yer alan Kuzey-Kivu eyaletinde isyancı grup havan toplu saldırı düzenledi. Saldırıda 19 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC), 23 Mart Hareketi (M23) adlı isyancı grup, Mweso kasabasına 120 havan topuyla saldırı düzenledi. KDC ordusunun Kuzey-Kivu Sözcüsü Yarbay Ndjike Kaiko Guillaume, yaptığı açıklamada, M23 üyelerinin saldırısında 19 sivilin hayatını kaybettiğini, 27 sivilin yaralandığını açıkladı.

Kuzey Kivu’nun Masisi ve Rutshuru bölgelerindeki birçok köyde KDC ordusu ile M23 üyeleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

GERİ DÖNDÜLER!

2012'de hükümete karşı isyana başlayan ve Kuzey Kivu'da etkin olan M23, daha önce defalarca büyük şehirleri ele geçirdi ve Birleşmiş Milletler (BM) güçlerince geri püskürtüldü.

Grubun liderliğini, Ruanda İç Savaşı'nda Ruanda Halksever Cephesi için savaşmış Sultani Makenga yapıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...