Tgrt Haber

Kabine toplantılarından sızan bilgilere 'yalan makinesi' önlemi: İsrail bakanlarını test edecek

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
21 Kasım 2023 16:40 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 16:54
Kabine toplantılarından sızan bilgilere 'yalan makinesi' önlemi: İsrail bakanlarını test edecek
israil,hamas,gazze

İsrail bakanlarını yalan makinesiyle test etmeye hazırlanıyor. Kabine toplantılarından 'bilgi sızmalarını' engellemek amacıyla bakanların yalan makinesiyle test edilmesi için yasa tasarısı hazırlığında olduğu belirtildi.

İsrail'in kabine toplantılarından "bilgi sızmalarını" engellemek amacıyla bakanların yalan makinesi ile test edilmesi için yasa tasarısı hazırlığında olduğu belirtildi. İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberinde, İsrail Başbakanlık Ofisinin, kabine toplantılarında tartışılan güvenlik konularının dışarıya sızmasının engellenmesi amacıyla bakanların yalan makinesi ile testten geçirilmesi için bir yasa tasarısı planladığı kaydedildi.

Başbakanlığın üzerinde çalıştığı yasa tasarısı gereğince, kabine toplantılarında görüşülen "güvenlik konularının" dışarıya sızmasının engellenmesi için oturumlara katılanların yalan makinesine bağlanarak doğruyu söyleyip söylemediklerinin tespit edilmesi öngörülüyor.

ŞİN BET'İN ÇEKİNCELERİ VAR

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yalan makinesi testinden İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) sorumlu olması yönünde talimat verdiği, ancak Şin Bet'in bu konudaki çekincesini ilettiği kaydedildi.

Şin Bet üyelerinin, kabine toplantılarından sızmalara mani olmak için tedbirlerin alınması gerektiğine inandığı ancak yasa tasarısı konusunda çekincelerinin olduğu ve bu konuda Ulusal Güvenlik Kurulu ile toplantı yapılmasını istediği belirtildi.

Hazırlanacak yasa tasarısına göre, hükümetin hukuk danışmanı, güvenlik teşkilatları başkanları ve yetkililer dahil kabine toplantılarına katılan herkesin bu testten geçmesinin isteneceği kaydedildi.

Bazı kaynaklarda Netanyahu'nun vücudundaki kalp pili nedeniyle bu testten muaf tutulmasının beklendiği ifade ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...