Tgrt Haber

Kanada ve Hindistan arasında Sih lider Hardeep Singh Nijjar'a suikast gerilimi: Diplomatlar ihraç edildi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Euronews, Anadolu Ajansı
19 Eylül 2023 10:48 - Güncelleme : 21 Eylül 2023 16:22
Kanada ve Hindistan arasında Sih lider Hardeep Singh Nijjar'a suikast gerilimi: Diplomatlar ihraç edildi
hindistan,kanada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Sih lider Hardeep Singh Nijjar'ın Hindistan ajanları tarafından öldürülmüş olabileceğini söylemesinin ardından iki ülke arasında gerilim arttı. Hindistan, Kanada üst düzey diplomatının ülkeyi 5 gün içerisinde terk etmesini istedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Sih lider Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesinde Hindistan'ın rol oynadığını söylemesiyle ilişkiler gerildi. Başbakan Trudeau, Kanada istihbaratının, Nijjar’ın öldürülmesiyle Hindistan devleti arasında "güvenilir" bir bağlantı tespit ettiğini duyurdu. Hindistan, iddiaları "absürtçe" bulduklarını belirterek yalanladı.

Trudeaue ise geçtiğimiz G20 Zirvesi'nde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yle görüşmesinde konuyu gündeme getirdiğini açıkladı. Trudeau dün Kanada Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, "Yabancı bir hükümetin Kanada topraklarında bir Kanada vatandaşının öldürülmesine karışması egemenliğimizin kabul edilemez ihlalidir. Bu; özgür, açık ve demokratik toplumların kendilerini yönlendirdiği temel kurallara da aykırıdır" dedi.

Kanada Başbakanı, cinayetin faillerinden hesap sormakta kararlı olduğunu vurguladı.

DİPLOMATLAR İHRAÇ EDİLDİ

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Yeni Delhi'deki Kanada Yüksek Komiseri'nin (Kanada'nın Yeni Delhi Büyükelçisi) bakanlığa çağrıldığını ve sınır dışı kararının kendisine iletildiğini duyurdu. 

Bakanlık açıklamasında, "Karar, Hindistan hükümetinin Kanadalı diplomatların iç işlerimize müdahalesini ve Hindistan karşıtı faaliyetlere karışmalarından duyulan endişeyi yansıtıyor" ifadelerine yer verdi. Açıklamanın devamında, "İlgili diplomattan önümüzdeki beş gün içinde Hindistan'ı terk etmesi istenmiştir." denildi. 

SİH LİDER NİJJAR'IN ÖLDÜRÜLMESİ

Sih lider Hardeep Singh Nijjar, 18 Haziran’da Kanada’da Vancouver'ın yaklaşık 30 kilometre doğusundaki Surrey kentinde bir Sih tapınağı dışında, maskeli iki silahlı kişi tarafından aracında vurularak öldürülmüştü.

ih tapınağı dışında, maskeli iki silahlı kişi tarafından aracında vurularak öldürülmüştü.

Hindistan daha önce Nijjar'ın ölümüyle bağlantısı olmadığını açıklamıştı.

Trudeau'nun sözleri sonrası Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İddialar saçma ve maksatlı" denildi.

DİPLOMATİK KRİZ

ABD'den yapılan açıklamada ise Kanada'nın iddialarının "çok kaygı verici" olduğu belirtildi, faillerin adalet önünde hesap vermelerinin hayati önem taşıdığı vurgulandı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie, Trudeau'nun konuşması sonrası, üst düzey bir Hint diplomatı sınır dışı ettiklerini açıkladı. Jolie, adını açıklamadığı diplomatın, Hindistan Dış İstihbarat Servisi'nin araştırma ve analiz departmanında görevli olduğunu söyledi.

Kaynak: Euronews, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...