Tgrt Haber

Kolombiya'da terör saldırısı! 4 asker hayatını kaybetti

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
18 Eylül 2023 07:36 - Güncelleme : 18 Eylül 2023 07:40
Kolombiya'da terör saldırısı! 4 asker hayatını kaybetti
kolombiya,silahlı saldırı,farc,emc

Kolombiya'da operasyondaki askerlere düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi yaşamını yitirdi.

Uzun yıllardır terörle boğuşan Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da operasyondaki askerlere silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 4 askerin hayatını kaybettiği belirtildi. 

Kolombiya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Narino yönetim bölgesine bağlı Cumbitara kasabası kırsalında, güvenlik güçlerince yasa dışı silahlı gruplara karşı operasyon icra edildiği bildirildi.

Çıkan çatışmada 4 askerin öldüğü belirtilen açıklamada, bölgeye takviye güçlerin sevk edildiği ve operasyonun sürdüğü aktarıldı. Kolombiya basınına göre, saldırıyı silah bırakmayan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) çatı örgütü Estado Mayor Central (EMC) gerçekleştirdi.

Bakanlık, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı dileğinde de bulundu.

3 BİN 500 ÜYELİ TERÖR ÖRGÜTÜ: EMC

Ivan Mordizco adıyla bilinen Nestor Gregorio Vera'nın yönettiği ve barış anlaşmasına hiç katılmayan EMC, FARC'ın sözde "Genelkurmay Başkanlığı" ismiyle de biliniyor.

Ülke basınına göre 2 bin 180'i silahlı olmak üzere 3 bin 500'den fazla üyeye sahip EMC, Venezuela ve Ekvador'un yanı sıra Kolombiya'nın batı, orta ve doğusunda varlık göstererek uyuşturucu, kaçakçılık ve haraç gibi yollarla finansman sağlıyor.

FARC'la 50 yıldan fazla süren çatışmaları bitiren barış anlaşmasını, dönemin Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono, başkent Bogota'daki tarihi Colon Tiyatrosu'nda 24 Kasım 2016'da imzalamıştı.

Devlet ile FARC arasında yapılan barış anlaşmasına rağmen örgütle ters düşen bazı eski komutanlar ve FARC üyeleri, silahlı eylemlerine devam ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...