Tgrt Haber

Kuzey Kore'den ortalığı karıştıracak iddia: Casus uydumuz ABD ve askeri üsleri görüntüledi

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
28 Kasım 2023 10:35 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 10:40
Kuzey Kore'den ortalığı karıştıracak iddia: Casus uydumuz ABD ve askeri üsleri görüntüledi
Kuzey Kore,Güney Kore,ABD,italya

Kuzey Kore yönetimi, yörüngeye gönderdiği casus uydusunun Beyaz Saray, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve bazı ABD askeri üslerini görüntülediğini iddia etti.

Kuzey Kore'den yeni tip Chollima-1 roketi ile yörüngeye gönderdiği Malligyong-1 adlı casus uydusuyla ilgili ABD’yi kızdıracak bir iddia geldi. Pyongyang yönetimi, casus uydu ile Beyaz Saray, Pentagon ve ABD’ye ait bazı askeri üsleri görüntülediğini duyurdu. Devlet haber ajansında yer alan açıklama göre Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojisi İdaresi'ni (NATA) ziyaret eden ülke lideri Kim Jong-un, Malligyong-1 uydusu tarafından 27 Kasım yerel saatle 23.35te çekilen Norfolk Donanma İstasyonu, Newport News Tersanesi ve ABD'nin Virginia eyaletindeki bir havaalanına ait fotoğrafları inceledi.

Açıklamada, “Norfolk Donanma İstasyonu ve Newport News Tersanesi'nin fotoğraflarında ABD’ye ait 4 nükleer uçak gemisi ve bir İngiliz uçak gemisi görüldü” ifadeleri kullanıldı. Kim'in ayrıca 27 Kasım saat 23.36da çekilen Beyaz Saray ve Pentagon görüntüleri hakkında da yetkililerden bilgi aldığı belirtildi.

ROMA'YA DA BAKILDI

25 Kasım saat 17.56da çekilen İtalya'nın Roma kentine ait fotoğraflar ile 27 Kasım 09.17de Guam Adası üzerinde çekilen Anderson Hava Kuvvetleri Üssü’ne ait fotoğrafları da incelediği aktarılan Kim, Malligyong-1 casus uydusunun resmi görevine başlamadan önce operasyonlarına başarılı bir şekilde hazırlanmasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Güney Kore'deki hedefleri görüntülediğini iddia etmişti

İki başarısız girişimin ardından Malligyong-1 adlı casus uydusunu 21 Kasımda yörüngeye yerleştiren Kuzey Kore, son olarak Güney Kore’ye ait askeri hedefleri görüntülemeyi başardığını duyurmuştu. Lider Kim Jong-un'un Mokpho, Kunsan, Phyongthaek, Osan ve Seul dahil "düşman bölgesindeki" başlıca hedefleri ve ülkedeki çeşitli bölgeleri gösteren fotoğrafları incelediği açıklanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...