Tgrt Haber

Mars'ta heyecanlandıran yeni keşif! Yaşam belirtileri barındırıyor olabilir

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
16 Mart 2024 15:31 - Güncelleme : 16 Mart 2024 15:31
Mars'ta heyecanlandıran yeni keşif! Yaşam belirtileri barındırıyor olabilir
Mars, Yanardağ, Bilim

Bilim insanlarının Mars'ta keşfettiği "gizlenmiş" devasa yanardağın, yaşam belirtileri barındırıyor olabileceği belirtildi.

Livescience adlı bir internet sitesinde yer alan habere göre, ABD'nin Texas eyaletinde düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda bilim insanları, Mars'ta devasa bir yanardağ keşfettiklerini duyurdu. Bilim insanları, buranın, 50 yılı aşkın süredir Mars'ta yanardağ olduğu fark edilemediğinden "gizli kaldığını" belirtti.

Yanardağın, yaklaşık 450 kilometre genişliğinde ve 9 bin 22 metre yüksekliğinde olduğunu söyleyen bilim insanları, yanardağın Mars'ın ekvatoruna yakın Tharsis volkanik bölgesinin doğu kısmında yer aldığını bildirdi.

Mars'ta heyecanlandıran yeni keşif! Yaşam belirtileri barındırıyor olabilir - 1. Resim

TABANA YAKIN YERDE BUZUL TABAKASI TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları, ayrıca yanardağın tabanına yakın yerde buzul tabakası kalıntıları tespit ettiklerini ve bu durumun keşfedilen yanardağı uzayda yaşam belirtileri aramak için önemli bir yere taşıdığını aktardı.

NASA Ames Araştırma Merkezine bağlı SETI Enstitüsü ve Mars Enstitüsünden gezegen bilimci ve çalışmanın başyazarı Dr. Pascal Lee, yaptığı açıklamada, "Geçen yıl bir buzul kalıntısı bulduğumuz bölgenin jeolojisini inceliyorduk ki devasa ve derinden aşınmış bir volkanın içinde olduğumuzu fark ettik." ifadesini kullandı.

Öte yandan, çalışmada, ABD Uzay ve Havacılık Ajansının (NASA) "Mariner 9", "Viking 1 ve 2", Mars Global Surveyor, Mars Odyssey ve Mars Reconnaissance Orbiter misyonlarının yanı sıra Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Mars Express misyonundan elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...