Tgrt Haber

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: CNN International
10 Temmuz 2024 09:39 - Güncelleme : 10 Temmuz 2024 09:41
Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak

Facebook ve Instagram'ın çatı şirketi Meta, Siyonizm'in İsrailli bireyler için kullanıldığı paylaşımları yasaklayacak. Alınan bu karar, sosyal medya kullanıcılarını ayağa kaldırdı. Kimisi bu durumdan memnuniyet duyarken kimisi sert sözlerle tepki gösterdi.

Dünyanın en güçlü teknoloji şirketlerinden biri olan Meta, "Siyonist" terimine yönelik yasağı genişleteceğini duyurdu. Bu olayın ardından İsrail yanlısı gruplar büyük bir zafer elde edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Meta, Salı gününden itibaren Facebook, Instagram ve Threads gibi platformlarından, bu terimi kullanan içerikleri kaldıracak.

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak - 1. Resim

Şirket ayrıca siyonistlerin "dünyayı yönetme veya medyayı kontrol etme iddialarını" da yasaklayacak.

Novara Media'ya konuşan antisemitizm uzmanı Brendan McGeever, duyuruyu "sorunlu" olarak nitelendirdi ve gerçek antisemitizme karşı mücadeleyi sekteye uğratacağını söyledi.

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak - 2. Resim

META ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

Karar, şirketin aylarca süren ve terimin tarihsel olarak nasıl kullanıldığı ve özellikle Gazze'deki savaş devam ederken sosyal medyada şu anda nasıl kullanıldığına ilişkin soruşturmasının ardından geldi.

Meta, karara varmak için dünyanın dört bir yanından 145'ten fazla tarihçi, insan hakları grubu, hukuk ve insan hakları uzmanı ve ifade özgürlüğü savunucusuyla görüştüğünü söyledi.

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak - 3. Resim

Karar, sosyal medya kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı.

Bir sosyal medya kullanıcısı X hesabından yaptığı paylaşımda, "Mark Zuckerberg, 'Siyonistler dünyayı yönetiyor veya medyayı kontrol ediyor' gibi iddiaları yasaklıyor. Bu açıkça şunu kanıtlıyor: “Siyonistler dünyayı yönetiyor, medyayı kontrol ediyor..." yazdı.

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı: Paylaşımlar yasaklanacak - 4. Resim

Meta, Orta Doğu ile ilgili içerik moderasyon uygulamaları konusunda incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Eleştirmenler ve hak grupları, şirketi, özellikle bölgedeki son gerginlik ışığında, platformlarında Filistinlileri destekleyen içerikleri sansürlemekle suçladı.

Kaynak: CNN International
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...