Tgrt Haber

NATO ile 3. Dünya Savaşı kapıda! Rusya gemileri yaktı, büyük riski açıkladı

Editör: Murat Makas / Kaynak: Anadolu Ajansı
08 Aralık 2023 15:00 - Güncelleme : 08 Aralık 2023 15:15
Rusya,Ukrayna,ABD,3. Dünya savaşı

ABD ve Avrupa'ya Ukrayna'ya yardımlar konusunda tepki gösteren Rusya'dan yeni açıklama geldi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, ''NATO ile 3. Dünya Savaşı'na dönüşebilecek doğrudan çatışma tehdidi var'' ifadelerine yer verdi.

Avrupa ve ABD’nin doğrudan Ukrayna’ya silah desteğinin yanı sıra F-16 savaş uçaklarının gönderilmesi konusu Rusya’da tepkiyle karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya verilen savaş uçaklarının Rus güçleri için meşru bir hedef olacağını ve Rusya ile NATO ittifakı arasında doğrudan bir askeri çatışma tehlikesinin artacağını belirtti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise ülkesiyle NATO arasında 3. Dünya Savaşı'na dönüşebilecek doğrudan çatışma tehdidinin olduğunu belirtti. Medvedev, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya yardımları da içeren 105 milyar dolarlık bütçe talebinin Senatoda reddedilmesini değerlendirdi.

3. DÜNYA SAVAŞI RİSKİ

Biden yönetiminin Kongreye "şantaj" uyguladığını ve bunun ABD tarihinde yeni bir şey olmadığını savunan Medvedev, şunları kaydetti:

"Dağılma aşamasında olan küçük bir devlet için bu kadar para daha önce istenmemişti. ABD Başkanı ve aile üyelerini yozlaştıran bir ülke için bu kadar agresif şekilde ve küstahça para istenmemişti. Küba Füze Krizi'nden bu yana Rusya ile NATO arasında 3. Dünya Savaşı'na dönüşebilecek doğrudan çatışma tehdidi hiç bu kadar gerçek olmamıştı."

ABD yönetiminin Ukrayna'daki savaşta "para kazandığını" ileri süren Medvedev, Biden'ın 2024'te yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerini kaybetme ihtimalinin olduğu görüşünü paylaştı.

NATO ile 3. Dünya Savaşı kapıda! Rusya gemileri yaktı, büyük riski açıkladı

ABD KONGRESİNDE "UKRAYNA'YA YARDIM" KRİZİ

ABD Kongresinde Ukrayna'ya yardımlar konusunda sert tartışmalar sürerken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, buna ilişkin 5 Aralık'ta Senato üyelerine vereceği brifingi son dakika iptal etmiş, kararın nedenine ilişkin net açıklama yapmamıştı.

ABD Başkanı Biden, 14 milyar doları İsrail, 61 milyar doları Ukrayna'ya yapılacak yardımları da kapsayan 105 milyar dolarlık bütçe talebinde bulunmuş fakat Senatoda talep reddedilmişti.

Beyaz Saray ve Ukraynalı bazı yetkililer ise ABD'nin Ukrayna'ya yardımları olmadan Rusya ile savaşın kaybedilebileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...