Tgrt Haber

Netanyahu'dan ateşkes açıklaması! Hamas 'ön onay' vermişti

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Jerusalem Post
04 Şubat 2024 17:22 - Güncelleme : 04 Şubat 2024 17:23
israil,hamas,binyamin netanyahu,filistin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'la devam eden ateşkes görüşmelerine ket vuracak bir açıklamada bulundu.

ABD, Katar, Mısır ve İsrail'in ateşkes görüşmelerine Hamas 'ön onay' vermişken Başbakan Binyamin Netanyahu'dan 'kabul etmeyeceğiz' açıklaması geldi. Tel Aviv'deki haftalık hükümet toplantısında açıklamalarda bulunan Netanyahu, Hamas'ı yok etmenin ana savaş hedefleri olduğunu dile getirdi. 

Netanyahu, ''Hamas'ın ortadan kaldırılması, tüm rehinelerin geri getirilmesi ve Gazze'nin bir daha İsrail için bir tehdit oluşturmamasının sağlanması'' gibi tüm hedeflerine ulaşana kadar savaşı bitirmeyeceğini söyledi.

Netanyahu'dan ateşkes açıklaması! Hamas 'ön onay' vermişti - 1. Resim

Olası bir esir takası anlaşmasına dair de konuşan Netanyahu, ''Her anlaşmayı ve ne pahasına olursa olsun kabul etmeyeceğiz'' dedi. Ayrıca çok sayıda Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasına dair anlaşmaya varıldığı yönündeki haberlerin de doğru olmadığını ifade etti.

FİLİSTİNLİLERİ SÜRDÜKLERİ REFAH'A SALDIRILAR SÜRECEK!

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Han Yunus kentindeki tugayı dağıttıklarını, Refah'a saldırıların devam edeceğini söyledi. Gazze'nin kuzeyine aralıksız yağan bombalar ve dağıtılan bildirilerle Filistinlileri zorla sürdükleri Refah'ta ise dar bir alan 1,3 milyon sivil halk bulunuyor.

Netanyahu'dan ateşkes açıklaması! Hamas 'ön onay' vermişti - 2. Resim

Birleşmiş Milletler'in insan hakları ofisi de Refah'a saldırıların çaresiz koşullarda yaşayan Filistinliler için tam bir felaket olacağını söyledi. 

İSRAİL-HAMAS ARASINDAKİ ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ

İsrail-Hamas arasında yeni bir ateşkes ve esir takası anlaşması için ABD, Katar, İsrail ve Mısır'ın yürüttüğü diplomasi çabaları sürüyordu. Hamas'a iletilen teklifin ardından yeni bir öneri üzerinde de çalışılmaya başlanmıştı.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, önerinin 3 aşamalı olduğunu belirtmişti. İlk aşamada, Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerin, ikinci aşamada esir tutulan askerlerin serbest bırakılması isteniyordu. Son ve üçüncü aşamada ise hayatını kaybeden esirlerin cenazeleri teslim edilecekti.

Netanyahu'dan ateşkes açıklaması! Hamas 'ön onay' vermişti - 3. Resim

Geçtiğimiz günlerde ise Katar Dışişleri Bakanlığı, Hamas'ın Gazze'deki çatışmaların bir süre durması ve esir takasını içeren ateşkes anlaşmasına 'ön onay' verdiğini duyurmuştu.

Kaynak: Jerusalem Post
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...