Tgrt Haber

Netanyahu'nun askeri operasyon sinyaline ABD'den veto: Bir felaket olur 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
08 Şubat 2024 22:43 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 22:48
Netanyahu'nun askeri operasyon sinyaline ABD'den veto: Bir felaket olur 
Gazze,Filistin,ABD,Beyaz Saray

İsrail'in Refah'a yönelik operasyon sinyaline ABD yönetiminden veto geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, operasyonlarının "bir felaket" olacağı uyarısında bulundu. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın açıklamasında abluka altındaki Gazze'deki son durumu ve İsrail'in olası Refah operasyonunu değerlendirdi. 

"BİR FELAKET OLUR"

John Kirby, Gazze'deki sivillerin dar bir bölgeye sıkıştığını hatırlatarak, "(İsrail'in) hemen ya da yakın zamanda Refah bölgesinde askeri operasyonlara başlayacağı yönündeki planları görmedik. Filistinliler, Refah içinde ve çevresinde korunuyorlar. Orada yerlerinden edilmiş çok sayıda insan var. Şu anda (Refah'taki) bu insanlara yönelik askeri operasyonlar bir felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil." ifadelerini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de aynı konudaki soruları cevapladı, Refah'a yönelik bir askeri operasyonu Biden'ın desteklemediğini vurguladı.

Patel, "1 milyondan fazla kişinin sığındığı bu bölgeye plansız şekilde operasyon yapmak bir felaket olur" diyerek olası faciadan kaçınılması gerektiğini savundu. 

Netanyahu'nun askeri operasyon sinyaline ABD'den veto: Bir felaket olur  - 1. Resim

"REFAH'A SALDIRI" SİNYALİ VERDİ! 

Yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'nde, yaklaşık 1,9 milyon Filistinli zorla yerinden oldu. Yerinden olanların büyük bir kısmı Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kentine sığındı.

İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin kişinin ikamet ettiği Refah'ın nüfusu bugün itibarıyla 4 kattan fazla artarak 1,2 milyonu aşmış durumda.

Yeterli konut olmaması nedeniyle bu Filistinlilerin büyük çoğunluğu derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor. 

İsrail yönetimi ise şimdi de Refah'a saldıracağının sinyalini veriyor.

Netanyahu'nun askeri operasyon sinyaline ABD'den veto: Bir felaket olur  - 2. Resim

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 1 Şubat’ta Gazze Şeridi'nin Han Yunus bölgesindeki İsrail birliklerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, kara saldırılarını Mısır sınırındaki Refah kentine taşıyacaklarını söylemişti.

Başbakan Binyamin Netanyahu da 4 Şubat'taki açıklamasında, Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini vermişti.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor. 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...